Samsun'un sıradışı sanatçısı

1990 yılından beri sanatla uğraşan Murat Dölek, Samsun’un en sıra dışı sanatçısı olarak dikkat çekiyor. Sinema ve tiyatro oyunculuğunun yanında münhasır eseri olan ‘Tahta Yürek’ dünyanın her tarafında Samsun şehriyle anılıyor.

Samsun'un sıradışı sanatçısı

Samsun’da 1990’dan beri sayısız tiyatro ve ulusal seviyede dizilerde oyunculuk yapmış Murat Dölek, münhasır çalışması ‘Tahta Yürek’ ve atölyesindeki tamamen el oyması tahta ve özgün sanat eserleriyle, tüm Samsunluların ve sanatseverlerin dikkatini çekmeye devam ediyor.

 

İŞTE ‘TAHTA YÜREK’İN ÖYKÜSÜ

Samsun’da sinema, tiyatro ve el sanatları alanında ismini tüm dünyaya duyurmayı başarmış olan ve ‘Tahta Yürek’  ile anılan Murat Dölek, Tahta Yürek’in öyküsünü anlattı. Dölek, “Nesnelerin boşalan dünyasına ahşaptan anlamlar yüklemek istedik. Ahşaptan yontulara, güzelliğin lisanını işlemeye gayret etik. Aşkın ‘taraflı sahalarda’ yenildiğini, hayalin ‘olmaz’ ile berabere kaldığını, inceliklerin küme düştüğünü bile bile bir güzelliği çoğaltmaya çalıştık. ‘Her kıssanın bulmacasında her yolun kendimize çıkmadığı sokaklarda yolunu şaşırmış bir çocukluk mevsimi gibi, sadece görmeyi bilenlerin karşısına çıkan şiir adımlı bir adres olmayı seçtik. Her acı rengin yanına ‘ben bahara sözlüydüm o yıllarda, sen yağmura nişanlı’ dizelerini düşürdük. Asıl büyük yalnızlık, insanın kendi olamaması diye düşündük ve tahtadan da olsa ‘sahibinden az kullanışmış bir yürek’ ile ‘haneniz duvarına yadigar’ bırakmak istedik. Her şeyin herkesi bir başkası yapabilmek için giriştiği tuhaf bir yarışta, acı bile magazinleşirken sokak ortasında unutulan yağmurun nereye yağacağı da bilinmez. ‘Susmakla haykırmak arasında kanayan anılar mı, yaşanan mıdır?’, artık pek ayrımına varılmaz. Gittikçe yakınlaşan uzaklar içinde ‘azala azala yaşadığımız’ bir dünyada tahtadan da yüreğimizi koruyalım dedik” şeklinde açıkladı.

 

TİYATRO VE SİNEMADA BİR SAMSUNLU

Defalarca kez tiyatro sahnelerinde ve sinemalarda dizi oyuncusu olarak rol alan Samsunlu sıra dışı ve Tahta Yürek’in yaratıcısı Murat Dölek sanat hayatını özetledi. Dölek yaptığı açıklamada, “90 yılından beri sanatın içerisindeyim. Öncesinde de sürekli sanatla uğraşırdım aslında. Eskiden Oda Tiyatrosu vardı Samsun’da. Orada defalarca kez oynadım. Sahne aldım. Ay ışığında şamata bunların en bilinenidir belki de. Sonrasında sinema filmlerinde ve dizilerde rol aldım. Türkiye dizi sektöründe adını duyuran ‘Parmaklıklar Ardında’ isimli dizide 3 sezon boyunca rol aldım. Sonrasında herkesin bildiği ‘Kurtlar Vadisi’ isimli dizide de rol adlım. Bunların yanında Osmanlı Tokadı ve Kara Kutu gibi dizilerde de oynadım. Fakat ben özellikle sanat anlamında oyunculuğu ve ahşap sanatını benimsedim. Ahşap sanatı anlamında da ‘Tahta Yürek’ isimli, felsefi ve bir o kadar da mesajlar içeren figürü yaptım. Tahta Yürek figürü başı kitap ile tasvir edilmiş, ortada tahtadan kalbi olan bir figür. Bu figür dünyanın her yerinde biliniyor. Kanada, Amerika, Meksika, Avusturalya, Almanya, Fransa gibi ülkelerde şuan vitrinleri süslüyor. Tahta Yürek elbette benimle anılıyor ama büyük oranla Samsun ile de anılıyor. Bundan da ben gurur duyuyorum” dedi.

 

‘YALNIZLIĞIM SIRRIMDIR’

Tahta Yürek isimli eserin yaratıcısı Murat Dölek Gazete Gerçek’i misafir ettiği ahşap sanat atölyesinde yalnızlığı ile dikkat çekiyor. Dölek, yaptığımız söyleşide, “Ben yalnızlığım ve atölyemle mutluyum. Yalnızlık benim sırrım, atölyem ise en iyi hissettiğim yerdir. Kötü şehir, kötü ilçe, kötü ev, kötü yer yoktur bana göre. Orayı kötü yapan maalesef ki insanlar vardır. İyi insanlarla, iyi toplumla her yer iyidir, güzeldir. Bu hayatta her zaman kötülüğe değil, iyiliğe tutundum. İyi düşündüm, iyi andım, iyi söyledim. Bugün negatife tutunmak kolaydır ama pozitife tutunmak başka bir duygu ister. Ben de diğer insanlardan biriyim fakat benim gözlerim kötülüğü görmüyor, görmek istemiyor. Benim gözlerim iyiliği, sanatı, aşkı, şiiri görüyor. Bu yüzden benim atölyem benim şiirim, aşkım, sanatımdır ve benim sanatım ise benim sırrımdır. Yani, yalnızlığım sırrımdır” şeklinde konuştu.

 

‘ŞİİR GİBİ ŞEHİR İSTERİM’

Günümüz yaşantısını ve şehirlerini, sanat ve sanatçı gözüyle değerlendiren Murat Dölek, şehirlerin şiir gibi olmasından yana olduğunu vurguladı. Dölek konuşmasında, “Ben çocuklarla, hayvanlarla, ağaçlarla selamlaşmak isterim, onlarla selamlaşmayı severim. Dolayısıyla böyle şehirler hayal ederim. Şehirler elbette güzel ama şehirler şehirleşirken şiirleşmeli. Sanatın her dalı, resim, müzik, dans, şiir şehirde kendini göstermeli. İşte bunların göründüğü şehirlerde insan olduğunu anlayabilir. Ötesi ise yalnızlıktır. Aslında Tahta Yürek tüm bunları özetleyen ve ruhu olan bir figürdür. Tahta Yürek ‘İnsanı insana tahtayla anlatma sanatının sonucudur’, insanla anlatma sanatıdır. Dünyanın aklı kitaplardan, ve gövdesinde kocaman bir yüreği olan insanlara ihtiyacı vardır. Bu anlamda Tahta Yürek ansızın bir yalnızlıkta yaratılmış ve beni anlatan bir eserdir” şeklinde kaydetti.

Serhat TÜRK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER