Samsun'un kötü gün dostu: SAKOFF

Samsun’da 2011 yılından beri faaliyet gösteren Samsun Arama Kurtarma Offroad Kulübü (SAKOFF), sosyal faaliyetlerin yanında devletin farklı birimleriyle yaptığı protokoller sayesinde Samsunlunun kötü gün dostu olarak dikkat çekiyor

Samsun'un kötü gün dostu: SAKOFF

Samsun’un bugüne kadar yaşadığı tüm afet ve felaketlerde seferber olup başarılı kahramanlıklara imza atan Samsun Arama Kurtarma Offroad Kulübü, sosyal faaliyetlerine ve arama kurtarma konusunda yaptığı iş birliklerine hız kesmeden devam ediyor. SAKOFF Başkanı Nedim Topçu, Gazete Gerçek’e yaptığı açıklamada SAKOFF ile ilgili tüm detayları aktardı.

 

SAKOFF NEDEN KURULDU?

Kısa ismi SAKOFF olan Samsun Arama Kurtarma Offroad Kulübü, 2011 yılından beri Samsunlunun tüm kötü günlerinde yanında oldu. Başta sel ve toprak kayması felaketleri olmak üzere, birçok acil durumda başvurulan SAKOFF, devletin diğer acil durum ekipleriyle yaptıkları protokol neticesinde olaylara müdahale etmeye devam ediyor. Gazete Gerçek’e konuşan Kulüp Başkanı Nedim Topçu, “Biz Samsunlu vatandaşlarımızın yanında olmak üzere 2011 yılında kurulduk. SAKOFF sadece sosyal bir dernek olarak kurulmadı. Aynı zamanda kamu yararına canını ortaya koyan bir dernek olarak kuruldu. Bu kuruluş amacından ise hiçbir felaket sınavında taviz vermedik. Devletin ve Samsunlunun her daim canımızla malımızla yanında olduk” dedi.

 

‘CAN KURTARMAK GURURUMUZDUR’

Bugüne kadar gerçekleştirdikleri kurtarma faaliyetlerinden söz eden Topçu, gerçekleştirdikleri arama ve kurtarma çalışmalarının kendilerine tek motivasyon kaynağı olduğunu vurguladı. Topçu açıklamasında, “Bizim tutunduğumuz ve beslendiğimiz tek motivasyon kaynağı can kurtarmak, cana yardıma koşmaktır. Bu anlamda her daim Samsunlu vatandaşlarımızın yanında olduk. Ayvacık ilçemizde gerçekleşen sel felaketinde bir sürü ulaşılamayan köy vardı. AFAD ekiplerine öncü olarak bu köylere ilk biz ulaştık. Keza hastalara da aynı hassasiyetle biz ulaştık. Geçtiğimiz yıllarda Elmaçukuru’unda bir diyaliz hastasına da yine öncü birlik olarak biz ulaştık. Canik sel felaketinde 6 vakaya direk biz ulaştık ve müdahale ettik. Bu büyük sel felaketinde canımızı ortaya koyarak selin içindeki insanları emniyetli yerlere tahliye ettik. Dağ kopmuş akarken bile bir dakika tereddüt etmeden, o canı kurtarmak için akan dağın yamacında bile ilerledik. Bizim müdahale ettiğimiz tüm felaketler bizim gurur kaynağımızdır. Bizim başka hiçbir motivasyon aracımız yoktur” dedi.

 

‘KURTARMANIN YANINDA SOSYAL FAALİYETLERİMİZ DE VAR’

Samsun Arama Kurtarma Offroad derneğinin aynı zamanda bir sosyal dernek olduğunu vurgulayan Topçu, Samsun ve Türkiye çapında gerçekleştirdikleri sosyal faaliyetlerden de bahsetti. Buna göre Topçu, “Biz arama kurtarma işine elbette her şeyden fazla öncelik veriyoruz ama unutulmasın ki biz bir sivil toplum kuruluşu, bir derneğiz. Arama kurtarmanın yanında bizim arazide, dağlarda gerçekleştirdiğimiz çeşitli sosyal aktivitelerimiz de var. Aynı zamanda Türkiye çapında gerçekleştirilen tüm offroad yarışlarına katılıyoruz. Biz SAKOFF olarak aynı zamanda TOSFED üyesiyiz. TOSFED’in düzenlediği aktivitelere de görevli olarak katılım sağlıyoruz. Keza hemen her hafta sonu, araçlarımızla birlikte kendimizi doğaya veriyoruz. Benim tavsiyem herkes bize katılsın, AVM’ye gittikleri kadar doğayla da buluşsunlar. Biz doğasever, doğayla barışık olan insanlarız. Biz asla ağaç kesmez, çöplerimizi yerlere atmayız. Gittiğimiz her yerde çöplerimizi toplar orayı öyle terk ederiz. Biz bu dünyada doğanın her şey olduğunun farkında olan insanlarız” şeklinde konuştu.

 

‘ARAÇLARIMIZ TAM DONANIMLIDIR’

SAKOFF başkanı Topçu kullandıkları araçların donanımı hakkında bilgi verdi. Topçu, “Bizim araçlarımız öncelikle arazi araçlarıdır. Yani dört çeker araçlardır. Bunun yanında tüm araçlarımız cama kadar suya girmesini sağlayan şnorkel dediğimiz nefes alma sistemleri var. Ayrıca hepsinde 5 ton ve daha fazla yükleri veya nesneleri çekebilecek vinçlerle donatılmış durumda. Aynı zamanda tüm araçlarımızda telsizlerimiz de var. Tüm GSM iletişimi çökse bile biz telsiz üzerinden haberleşmemizi gerçekleştirebiliyoruz. Bu donanımda Samsunlunun hizmetinde tam 20’nin üzerinde aracımız var” dedi.

 

‘HERKES KATILABİLİR’

SAKOFF başkanı Topçu, tüm Samsunluların bu tip sosyal faaliyetlere SAKOFF ile birlikte katılabileceklerini de hatırlattı. Topçu, “Bizimle birlikte doğayla buluşmak için arazi araçlarına ihtiyaçları elbette yok. Herkes çocuklarını, ailesini alarak kamplarımıza gelebilir. Bizim araçlarımızda bolca yer var. Sadece çadır gibi ekipmanları olması gerekiyor. Keza dileyen herkes derneğimize üye olup, Samsun’un yararına çalışmak üzere teyakkuzda bekleyebilir. Ben şahsen Samsunluları doğayla buluşturmaktan da gurur duyarım. Ayrıca SAKOFF ‘u ziyaret eden Gazete Gerçek çalışanlarına da sonsuz teşekkür ederim” şeklinde kaydetti.

 

Serhat TÜRK.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER