Samsun’un katılım bankalarının payı ne?

Katılım Bankaları Birliği raporlarından derlediğimiz bilgilere göre; Samsun’da hizmet veren 4 katılım bankasının 10 şubesi bulunuyor. Samsun’un bu şubelerden aldığı pay yüzde 1.21

Samsun’un katılım bankalarının payı ne?

Katılım Bankaları Birliği raporlarından derlediğimiz bilgilere göre; Samsun’da 19 bankanın toplam 142 adet şubesi hizmet veriyor. Türkiye’de Katılım Bankaları Birliği’nin raporuna göre, ülkede toplam bin 5 adet katılım bankası şubesi ve Samsun’da 4 katılım bankasının toplam 10 adet şubesi bulunuyor. Samsun’un katılım bankası şube sayısı payı yüzde 1.00 oranında.

SAMSUN’UN PAYI NE?

Samsun toplam 142 adet banka şubesi ile yüzde 1.3 paya, 53 adet kamusal sermayeli banka şubesi ile yüzde 1.45 paya, 53 adet özel sermayeli banka şubesi ile yüzde 1.29 paya, 35 adet Türkiye’de kurulmuş̧ yabancı banka şubesi ile yüzde 1.21 paya sahip. 

KATILIM BANKASI NEDİR?

Katılım bankacılığı, faizsizlik prensiplerine göre çalışan, bu prensiplere uygun her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, kâr ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp ticaret, ortaklık ve finansal kiralama vb. yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık modelidir. 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER