Samsun'un gözde mekanı: Büyükşehir İskele Kafe

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak hizmete açılan Çobanlı İskelesi’nin ucunda bulunan Çobanlı İskele Kafe, başta Atakumlular olmak üzere tüm Samsunluların tercih ettiği en gözde dinlenme ve seyir mekanı oldu

Samsun'un gözde mekanı: Büyükşehir İskele Kafe

Samsunlu vatandaşların günden güne daha sık ziyaret ettiği mekanlardan biri olan Samsun Büyükşehir İskele Kafe her gün yaklaşık olarak 200 aile ağırlıyor. Samsunlu ve Samsun’a şehir dışından gelen herkesin ilgi odağı olan tesis, Karadeniz Bölgesi’nde tek. Tesis hakkında Gazete Gerçek’e bilgi veren işletme sorumlusu Onur Gülen, Atakum’u ziyaret eden hemen her ailenin Büyükşehir İskele Kafe2ye mutlaka uğradığını ve denizin ortasında dinlenmenin keyfini yaşadığını kaydetti.

 

‘KARADENİZ’DE TEK’

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Atakum Çobanlı mevkiindeki Büyükşehir İskele Kafe, Karadeniz bölgesinde denizin ortasında dinlenme olanağı sağlayan tek işletme. İskele Kafe İşletme Sorumlusu Onur Gülen, “Karadeniz bölgesinde tabii ki farklı boyutlarda çeşit çeşit iskeleler var. Fakat Büyükşehir Belediyemizin yaptığı bu iskelenin hem tarz hem de hizmet anlamında Karadeniz’de eşi yok. İskelemiz denizin o kadar içindeki, İstanbul’dan gelen ziyaretçilerimiz burayı kız kulesine benzetiyor. Burada kıyıya oldukça uzak olduğumuz için kıyı havası değil, bildiğiniz teknede gibi deniz havası var. Üstelik şehrin hiçbir gürültüsü de buraya ulaşmıyor. Buraya gelenlerin duyduğu tek ses deniz uğultusu ve doğal serinlik. Bu anlamda sürekli gelen yüzlerce ailelerimiz oluştu. Çünkü bir gelen bir daha geliyor” dedi.

 

‘SAMSUN BURADAN ÇOK FARKLI’

Bugüne kadar sürekli olarak manzara dendiğinde yükseklik vurgusu yapıldığını fakat bu iskelenin manzara anlamında algıları değiştirdiğini kaydeden Gülen, “İnsanlar manzara dendiğinde hemen yükseklere çıkmak istiyor. Fakat buraya gelen vatandaşlar, denizin ortasından gördüğü Samsun manzarasına inanamıyor. Çünkü bu kadar açık bir mesafeden Samsun’un hemen hemen tüm kıyısına hakim bir görüşümüz var. Dolayısıyla eşsiz bir şehir manzarasına sahibiz. Gelip görenler hayran kalıyorlar. Özellikle gece manzarası eşsiz ve inanılmaz” şeklinde konuştu.

 

‘GÜN DOĞUMU BURADAN ÇOK FARKLI’

Denizin ortasına iskele ile inşa edilen İskele Kafe, özellikle sabah fotoğrafçılarının da uğrak yeri. Gün doğumu manzarası için özellikle sabah çok erken saatlerinde fotoğrafçı ziyaretçilerinin olduğunu kaydeden Gülen, “Güneşin doğması Samsun’dan güzel elbette ama denizin ortasında konumu bulunan İskele Kafe’den de çok farklı. Bunu keşfeden fotoğrafçılar geceden buraya geliyorlar. Ve gün doğumunu fotoğraflıyorlar. Özellikle yeni evlenen çiftlerimizin düğün fotoğrafları da burada çekildiği oluyor. Bu anlamda zaten tesisimizde kahvaltı hizmetimiz var. Gelen insanlar kahvaltılarını yapmadan iskeleden ayrılmıyorlar” şeklinde konuştu.

 

‘BALIKLAR HEP YANINIZDA’

Balıkçıların da ziyaret ettiği İskele Kafe’de otururken yanınızdan yunus balığı atlaması veya kefallerin zıplamasına şahit olmanız da mümkün. Bu manzarayı anlatan Gülen, “Buraya gelen insanlar gördükleri karşısında hayretlerini gizleyemiyorlar. Çünkü eşsiz deniz havasında çaylarını yudumlarken aniden bir yunus sürüsünün sesini duyabiliyor ve yunusların zıplamalarını izleyebiliyorlar. Keza kefaller de aynı şekilde. Denizin dibi o kadar berrak ki, çay içerken baktığınızda sürü halinde geçen balıkları görebiliyorsunuz. Bu anlamda burası yine Karadeniz’de tek. Buraya bir şekilde uğrayanlar bunların tamamının farkındalar” dedi.

 

‘KAFE HİZMETİMİZ VE SERVİSİMİZ GENİŞ’

Büyükşehir belediyesi İskele Kafe’nin imkanlarını da vurgulayan Gülen, “Buraya uğrayan ziyaretçilerimiz çay kahve ve diğer meşrubatların yanında tost hamburger nugget gibi ürünleri de tercih ediyorlar. Bu ürünlerin servisi kafemizde mevcut. Tüm bunların yanında, sabah kahvaltı tabağımız da var. Gelen müşterilerimiz istedikleri gibi dinlenip zaman geçirebiliyorlar. Bu anlamda kafeterya servisimiz de oldukça geniştir” dedi.

 

‘SAMSUNUM GEMİSİ BURAYA DA UĞRUYOR’

Samsun Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinden birisi olan Samsunum gemisinin kalkış yerinden sonra Atakum ilçesinde Büyükşehir İskele Kafe’ye uğrayıp yolcu aldığını kaydeden Gülen, “Burada her şey bir yana, Samsun’un gezi teknesi olan Samsunum gemisi de bize uğruyor. Düzenli olarak her gün saat 16:00 ile 18:00’da uğrayarak iskele ziyaretçilerine çok cüzi bir ücret karşılığında deniz gezintisi olanağı sunuyor. İskele Kafe bu anlamda da yoğun olarak tercih ediliyor. Haftanın 7 günü çalışıyoruz. Tüm Samsunlu hemşerilerimizi ağırlamaktan gurur duyarız” şeklinde kaydetti.

 

Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER