Samsun'un Bir Yıllık Suyu Hazır

SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Samsun’un bir yıllık içme suyunun olduğunu fakat yaz ayında vatandaşların fuzuli su harcamamaları konusunda uyardı

Samsun'un Bir Yıllık Suyu Hazır

Küresel ısınmadan dolayı son yıllarda yaşanan su sıkıntısının bu yıl yaşanmayacağını kaydeden Demircioğlu, “Çakmak Barajı full doludur. Su stokumuz bize bir yıl yetecek kadar mevcuttur. Fakat ‘suyumuz var’ diyerek de fazla su harcamak ileriye dönük sıkıntı yaşamamıza neden olabilir. Onun için halkımızın su kullanımında daha duyarlı olması gerekmektedir” dedi.

 

ÇAKMAK BARAJI FULL DOLU

Geçtiğimiz yıllarda dünyada yaşanan su sıkıntısı Türkiye’de ve Samsun’da da baş göstermişti. Çoğu baraj tamamen kururken bazı barajlar ise adeta sıfır seviyesine kadar geldi. Bunlardan birisi de Çakmak Barajı’ydı. Barajdaki suyun azalması vatandaşları mağdur ederken yağmur yağmadığından dolayı yetkilileri de tedirgin etmişti. SASKİ yeni su kuyuları açmaya yönelmişti. Son olarak kış mevsiminde aralıksız yağan yağmurlar içme suyunu karşılayan Çakmak Barajını tamamen doldurdu. Barajdaki su seviyesinin üst sınırda olduğunu ifade eden SASKİ Genel Müdürü Demircioğlu, Samsun’un bir yıl boyunca su sıkıntısı çekmeyeceğini kaydetti.

SUYU BOŞA AKITMAYIN UYARISI

Yaz aylarında su kullanımının yüzde 15 oranında arttığını da kaydeden Demircioğlu, “Özellikle vatandaşlarımız daha fazla su içtiği ve daha fazla banyo yapma ihtiyacı duyduğu için doğal olarak su kullanımı da yüzde 10 ile 15 oranında artıyor. Bu oranın fazla artması bazı zamanlar sıkıntı olabiliyor. Vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm kamu kurumları ve özel işletmeler özellikle su kullanımında ihtiyaç fazlası su kullanmamaya özen göstermeliler. Mümkün olduğu kadar suyun boşa akmaması konusunda dikkat edilmeli” diye uyardı.

 

Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER