"Samsunspor'un okulu kurulmalı"

Samsunspor’un 1965 yılında ilk kadrosunda yer alan futbolcu Aydın Yazıcı, Radyo Gerçek’te konuk olduğu programda Samsunspor Okulu’nun kurulmasını gerektiğini söyledi

"Samsunspor'un okulu kurulmalı"

Radyo Gerçek’te önceki akşam yayınlanan Efsaneler Unutulmaz Programı’nın konuğu Samsunspor’un kurulduğu 1965 yılında ilk kadrosunda forma giyen Aydın Yazıcı oldu. 1938 doğumlu olan eski futbolcu, Ercüment Gül’ün sorularını cevapladı ve eski anılarını anlattı. 1938 yılında Ordu’da doğduğunu söyleyen Yazıcı, “Evimizin yanında küçük futbol sahası vardı. Mahalle arasında futbol oynayarak başladım. Yetenekli olduğum için o dönemler yeni kurulan Ordu Karadenizgücü futbol takımı beni aldı. 1956 yılında. O arada lisede öğrenciydim. Okul takımı ile maçlar oynuyorduk. İyi bir kadromuz vardı. Sonra bizi Karadenizgücü’nde antrenmana çıkardılar ve kadroda tuttular. Lig maçları başlamadan kupa maçlarına çıktık. Sağ açıkta oynuyordum. Her maçtan sonra performansım arttı. İyi bir futbolcu geliyor diye benim hakkımda konuşulmaya başladı” dedi.

‘AYAKKABIYI ZOR BULUYORDUK’

Yazıcı, “O yıllarda ayakkabıyı oynamak için zor buluyorduk. Amatör takımların malzeme bulması çok zordu. Amatör Lig başladı. Ocak Kulübü’nde oynamaya başladım ve Ordu şampiyonu oldu. Grup maçlarına yükseldik ve deplasmanlı müsabakalar oynadık. 1959 yılının grup maçlarında Ordu Ocak Kulübü şampiyon olmuştu. Federasyondan bir yetkili benim yanıma geldi ve seni amatör milli takıma çağıracaklar dedi. Fakat ben çok ciddiye almadım. Sonra amatör milli takıma çağırdılar. PTT Kulübü’nden beni de takip ediyorlarmış. Sabri Kiraz’da orada antrenördü ve PTT’ye ilk profesyonel imzamı 1959-1960 sezonunda attım. Devam ettim ve askere gitme durumum vardı. Askerliğimi bir an önce bitirip tahsil durumu bırakmamak istiyordum. Kulübe haber vererek, askeri işlemlerimi yaptırdım” diye konuştu.

‘GÜZEL GÜNLERİM GEÇTİ’

Askerliğini yedek subay olarak yaptığını söyleyen Yazıcı konuşmasına şöyle devam etti: “Yedek subay olarak kaldım. O arada idmanlara devam ettim. Ancak sonrasında takıma girmem zor oldu. Askerliğim bitince Ankara Şekerspor ve İstanbul’dan düşen takımlara ikinci ligde oynama hakkı verildi. Ben de bu arada Şekerspor’un yaptığı hazırlık maçlarına çıktım ve orada 3 sezon oynadım. Sonra 1965’te Samsunspor kuruldu. İş olarak Samsun YSE Bölge Müdürlüğü’ne atandım. Üst üste denk gelince Samsunspor’un ilk 11’inde direk oynayan bir oyuncusu oldum. O zaman dışarıdan Celal, Ali ve ben vardım. Samsunspor’da çok güzel günlerim geçti.”

‘İKİSİNİ DE İZLEMEK BÜYÜK KEYİF’

Yazıcı konuşmasını şöyle tamamladı: “Dünyada şu anda en çok beğendim yabancı oyuncu Ronaldo. Messi ve Ronaldo birbirinden çok farklı. İkisini izlemek ayrı bir zevk. Türkiye’de ise Fenerbahçe ve Galatasaray’daki yerlileri beğeniyorum. Oyuncular arasında Türkiye’de en beğendiğim olarak kıyaslama yapmıyorum.  Bu kadar çok yabancı oyuncuya oynatılmasına karşıyım. Türk futbolunun kendi yapısında çok kabiliyetle gençler var. Bunları yetiştirecek hocaları iş başında getirmek önemli. Profesyonellik değil de, esasında aşağıdan gelecek çok yetenekli gençler var.”

‘YABANCI ARZUSU ARTIYOR’

“Yabancı arzusu her geçen gün artıyor. Ben Samsunspor’la ilgili bunu birkaç kişiye söyledim. Alt yapı için Samsun’da bir iki ilkokulu tayin edip, 1. sınıftan başlayarak haftada bir iki saat futbol eğitimi verilecek. Samsunspor Futbol Okulu açılsa çok iyi olur. Parayla bu iş nereye kadar gidecek. İmkan meselesi bu. Samsun’da birçok tesis yapıldı. Tesiste de yetiştirilecek sporcu lazım. Bunun içinde alt yapı lazım. Yetenekli futbolcuyu Samsun genelinde tayip edecek kapasite elemanlarla takip edip aynı okulda toplamaları lazım. Gerekirse Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Samsunspor Okulu kurulmalı. Spor yapan kişiler daha çalışkan olur. Derslerle beraber futbolla iç içe bir okul oluşturulmalı. Türk futboluna büyük katkı olur. Yerli olarak ne futbolcular gidip Avrupa’da futbol oynadılar.”

Mustafa ATASEVEN

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER