Samsunlular Erdoğan'ın çağrısına kayıtsız kalmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘dolar ve eurolarınızı bozdurun’ çağrısı üzerine, Samsun'da vatandaşlar döviz bürolarına koştu. Ellerindeki dolar ve euroları bozduran vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdiklerini belirtti

Samsunlular Erdoğan'ın çağrısına kayıtsız kalmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Yastık altındaki dolar ve eurolarınızı bozdurun’ çağrısına vatandaşlar destek verdi. Samsun'da çok sayıda vatandaş, miktarı küçük, büyük demeden ellerindeki döviz birikimlerini bozdurarak Türk Lirası’na dönüştürdü.


BİR HAFTADA 100 BİN DOLAR BOZDUK


Samsun'un en büyük döviz bürolarından Kaptan Dövizcilik'te, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısının ardından ellerindeki dövizleri bozdurmaya gelen vatandaşların büyük bir artış gösterdiği belirtildi. Son bir haftada Kaptan Döcizcilik'te yaklaşık 100 bin doların üzerinde döviz bozdurulduğu belirtilirken, vatandaşların en fazla 500 ya da 1000 dolar bozdurdukları belirtildi.


DEVLET VE MİLLET DAHA ÖNEMLİ


Kaptan Dövizcilik çalışanlarından Ramazan Batkal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısının vatandaş üzerinde etki yaptığını, "Maddiyat önemli değil, Cumhurbaşkanımız bu çağrıyı yaptıysa arkasında bir şey vardır" diyerek vatandaşların ellerindeki dolarları Türk Lirası'na çevirmeye başladıklarını belirtti. Kendilerine döviz bozdurmaya gelen Samsunlulara, Türk Lirası'nda kalmaları ya da altın almaları tavsiyesinde bulunduklarını da ifade eden Batkal, "Biz de dövizini bozdurarak altın almaya gelen vatandaşlara elimizden gelen her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Çünkü Çanakkale Savaşı'nda herkes sevdiklerini maddiyatlarını bırakarak savaşmaya gittiler. İşte bu bilinçle bugün de Türk liramızın değerini yükseltmek için dolarların bozdurulması lazım. Devlet ve millet her şeyden önemli" diye konuştu.


UFAK UFAK BOZDURACAĞIM


Bu arada döviz bürosunda dolar bozduran vatandaşlardan Ali Ceylan ise, "Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine bozdurdum. Biz de elimizden geldiği kadar neyimiz var neyimiz yok döviz olarak onu bozduruyoruz. Başka yapabileceğimiz bir şey de yok. Zaten adam düzgün bir adam olmasa kimse yerinde oturmaz. Amerika saldırıyor, Rusya saldırıyor, öteki saldırıyor demek ki bu adam adam gibi adam. Kimse kendine rakip istemiyor. Şimdi 300 dolar bozdurdum, Pazartesi, Salı 300 daha, elimizde olanları ufak ufak bozduracağız” dedi.


BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ


Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın çağrısını doğru ve olumlu bulduğunu dile getiren bir vatandaş ise “Şu an ihtiyacım için bozdurdum ama Cumhurbaşkanımızın mesajını da olumlu, doğru buluyorum. Mutlaka ülkemizin Türk Parası ile iş ve işlemleri yapması gerekiyor. Ticareti bu şekilde yürütmesi gerekiyor. Destekliyorum yine elimde olursa destekleyeceğim. Yatırım yapmam, İnsanların da bazı şeylerden feragat etmesi gerekiyor çünkü birlikte hareket etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.


DAHA DA YÜKSELMESİNİ BEKLEYENLER VAR


Dün itibariyle Samsun'da dolar alış 3.51 TL'den, satış ise 3.53.5 TL'den işlem görürken, Güneş Dövizcilik yetkilileri ise halen asıl dolar sahiplerinin, dövizlerini bozdurmaya gelmediklerini belirtti. Bir haftadır döviz bozduran vatandaş sayısında artış olmasına rağmen, asıl büyük döviz birikimi olanlarda bir hareketlilik olmadığını belirten yetkililer, "Büyük döviz birikimleri olanlar hala doların biraz daha yükselmesini bekliyorlar. Düşüşe geçtiği an herkesin döviz bürolarına akın edeceğini düşünüyorum" görüşünü dile getirdiler.


DOLARIN ATEŞİ DÜŞMEDİ


Dolar fiyatlarındaki artışa rağmen altın fiyatları da halen yüksek. Samsun'da dün çeyrek altın 221 TL, 22 ayar bileziğin gramı 130 TL, gram altın 134.5 TL, ata lira ise 905 liradan işlem gördü. Dün açıklanan enflasyon oranının düşük çıkmasının doların ateşini düşüreceği beklentisine rağmen İtalya'daki seçimler nedeniyle beklenen düşüşün gerçekleşmediğini belirten döviz büroları, bu hafta içerisinde dolar bozduran vatandaşların sayısının daha da artmasını beklediklerini belirttiler.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER