Samsunlu vatandaşlar cinayeti kınadı

Tüm dünya ve Türkiye’de infial yaratan büyükelçi cinayetine Samsunlu yurttaşlardan da tepki gecikmedi. Gazete Gerçek’e konuşan vatandaşlar saldırıyı nefretle kınadıklarını ve provokasyona gelmeyeceklerini söylediler

Samsunlu vatandaşlar cinayeti kınadı

Önceki gün Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir fotoğraf sergisinde 1994 Aydın Söke doğumlu, Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, polis meslek yüksekokulu mezunu ve halen Ankara Çevik Kuvvet Müdürlüğü'nde görev yapan ve 2.5 yıldır bu görevde bulunan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmişti. İşte bu hain cinayete Samsunlular da tepkilerini dile getirdi. İşte Gazete Gerçek’e konuşan Samsunlu vatandaşlar:

 

AHMET SOYLU:

“Bu saldırı her şeyden önce kime nasıl yapılırsa yapılsın kalleş bir cinayettir. Bunu ne olursa olsun Rusya’ya en komşu ilde yaşayan bir yurttaş olarak doğru bulmamız mümkün değildir. Bu Türkiye ve Rusya ilişkileri üzerine oynanan büyük bir oyundur. Millet ve kamuoyu artık bu tip basit ayak oyunlarına gelmiyor, itibar etmiyor. Büyükelçi demek, misafir demektir. Biz millet olarak hiçbir zaman misafire kurşun atmayız. Hele arkadan hiç atmayız. Bu apaçık alçaklıktır.”

 

ÇETİN YURT:

“Bu bir kalleş cinayettir. Apaçık ortada aslında oyun olduğu. Amaç ülkemizin huzurunu bozmaktır. Türkiye Rusya işbirliğinden birileri rahatsız olmuş olacak ki, kalleşçe arkadan adam vurarak bu ilişkilere sekte vurmaya çalışıyorlar. Ama görünüyor ki, Türk insanı yediden yetmişe bu oyunu hemen görebiliyor. Cinayetin hiçbir türlüsünü tasvip edemeyiz. Hele ki elçi kutsal bir misafirdir. Bu saldırıyı en yüksek seviyede kınamamak mümkün değildir.”

 

EROL KÜTÜKOĞLU:

“Rus büyükelçisini keşke daha sıkı korusaydık. İnanın bu Türk-Rus ilişkilerine karşı yapılmıştır. Zaten bu kadar güçlü iki devletin arasını bozmak için elçiye saldırılır. Bizim elçimize de saldırabilirlerdi. Ama millet bu oyunu biliyor. Allah’tan Rus tarafı da makul bir dille olayı özümsedi. Öldüren şahıs FETÖ mensubu diye haberler var. Rus uçağını kim düşürdüyse, bu elçiyi de o vurmuştur. Rus ve Türk milleti olarak oyuna gelmeyeceğiz.”

 

FATİH ALICI:

“Bu bir cinayettir ve özellikle de misafirimiz öldürülmüştür. Ortam o kadar karışık ki, kimin kim olduğu belli değil. Ya Rusya ile aramızı bozmak için yaptılar, ya da birbirimize kenetlenelim diye. Görüyorum ki Rusya da bunun provokasyon olduğunun bilincinde. Her şey olabilir. Birileri Rusya ile ticaretimiz artsın diye de yapmış olabilir. Elbette en doğrusu soruşturma bitince ortaya çıkacaktır. Bizim Ruslara düşmanlığımız söz konusu değildir. Bu saldırıya lanet ediyorum.”

 

FERDİ ŞUNGUR:

“Bu saldırı bize yapılmış bir saldırıdır. Haberlere bakılırsa Nusra veya FETÖ oyunu gibi duruyor. Her ne olursa olsun, Rus hükümeti de bizim hükümetimiz de bunun bir oyun olduğunun bilincinde. Birileri Türkiye gelişsin istemiyor. Hep kaos olsun, güvenilmez ülke olsun istiyor. Bunu görmek, oyunu bozmak için yeterlidir. Bu cinayeti kınıyorum.”

 

FERHAT ÇELİK:

“Çok büyük bir oyunun içindeyiz. Bizim Ruslara yaklaşmamızı, dostluk kurmamızı istemiyorlar. Bu ülkenin istikrarı olmasın diye ellerinden geleni yapıyorlar ama oyun belli. Cinayeti bir polisin işlemesi ise çok üzücü. Bir Türk polisi bir misafiri arkadan nasıl vurur? Bu insanlığa nasıl sığar? Bu cinayeti kınıyorum. Lanet olsun diyorum.”

 

HASAN MALKOÇ:

“FETÖ’nün işi olduğu konusunda bilgiler var. Doğrudur. FETÖ her şeyi yapacak potansiyelde. 40 yıldır devletin içine sızmışlar. Daha bilmediğimiz ne FETÖCÜLER var kim bilir? Elçi demek misafir demektir. Misafire kurşun atılır mı? Bu saldırıya lanet ediyorum. Birileri Türkiye’nin gelişmesini istemiyor.”

 

HİKMET BAŞ:

“Bu büyük bir provokasyondur. Oyundur. Ruslarla olan iyi ilişkilerimiz neticesinde evine ekmek götüren milyonlarca insan vardır. Bu kurşun o insanlara sıkılmıştır. Rus tarafı Allah’tan bunun bir oyun olduğunu hemen anladı. Ama bizim de elçiyi iyi korumamız lazımdı. Hırsız içerde olunca kilit işe yaramaz elbette. Baksanıza, cinayeti işleyen bir polismiş. Yazıklar olsun, hangi akla hizmet bir misafiri arkadan vuruyorsun? Lanet olsun!”

 

MUSTAFA ARSLAN:

“Cinayeti işleyenin bir polis olması çok üzücü ama kişisel bir davası mı var ona da bakmak gerek. Çünkü bir elçiyi durup dururken neden vurursun? Bu işin içinde çok işler var. Amaç Türkiye’nin adını lekelemek.”

 

MUSTAFA ULU:

“Bunun ilişkileri bozmak için bir oyun olduğu apaçık ortadadır. FETÖ yapmış olabilir elbette. Çünkü Rus uçağını da düşürmüşlerdi. Bunlardan her şey beklenir. Bir misafiri arkadan vurmak ancak böyle pisliklere yakışır. Bir Samsunlu vatandaş olarak bu cinayeti kınıyorum. Bu insanlar bu tip oyunları bozar.”

 

MÜFİT YAVAN:

“Yazılar olsun bu cinayeti planlayana, azmettirene, yapana. Bir ülkenin büyükelçisi nasıl arkadan kahpece vurulur ki? Bunu nasıl bir zihniyet yapar. Belli ki Rusya ile ilişkilerimizi bozmak için yapıyorlar ama bunu görüyoruz elbette. Yazıklar olsun. Lanet olsun böyle bir polise.”

 

NURGÜL KARAPELİT:

“Rus büyükelçisine gerçekten çok üzüldüm. Masumca gittiği bir sergide, kahpece ve kalleşçe arkadan vuruluyor ve vuran da 22 yaşında genç bir polis. Belli ki aklı yıkanmış. Artık FETÖ mü yıkadı kim yıkadı bilinmez. Kimin yaptırdığı şuan için belli değil. Bizi Rusya’ya daha da yakınlaştırmak, kenetlemek için yapılmış da olabilir. Her şeyi düşünmek lazım çünkü bu basit bir olay değil. Elçi beye gerçekten üzülmemek mümkün değil. Bir Samsunlu olarak bu cinayeti kınıyorum.”

 

REŞAT HACISALİHOĞLU:

“Cinayetlerin hiç birisi tasvip edilmez. Birileri Türkiye üzerine oyunlar oynuyor. Eskiden belki işe yarardı ama artık işe yaramaz. Biz Rusları seven bir milletiz. Ruslardan bir Samsunlu olarak özür dilerim. Bu alçak bir cinayettir. Provokasyondur. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Zaten Rus tarafı da sakince izliyor ve oyuna gelmiyor.”

 

YUSUF ZİYA BULUT:

“Kimse Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde durmasını istemiyor. Kim istemiyorsa bunu onlar yapıyor. Türkiye’nin gelişmesini istemeyen kim varsa bu cinayeti o işlemiştir. İşlemeye de devam edecektir.”

 

Serhat TÜRK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER