Samsunlu uzlaşmıyor!

Samsunlular, hukuk uyuşmazlıklarında uzlaşmak yerine, mahkemede karşı karşıya gelmeyi tercih ediyor.

Samsunlu uzlaşmıyor!

Samsunlular, hukuk uyuşmazlıklarında uzlaşmak yerine, mahkemede karşı karşıya gelmeyi tercih ediyor. Samsun Adalet Komisyonu'nun Adli Yargı 2016 yılı raporuna göre, kentte geçen yıl Başsavcılık tarafından açılan 35 bin 241 dosyadan sadece 345’i hakkında uzlaşma kararı çıktı

Hukuk uyuşmazlıklarının ‘arabuluculuk’ sistemi ile çözülmesi ve yargı yükünün hafifletilmesi için pilot adliye olarak belirlenen Samsun Adliyesi’nde, geçen yıl açılan toplam 35 bin 521 soruşturma dosyasından sadece 345’i hakkında 'uzlaşma' kararı alınabildi.

SAMSUN PİLOT ADLİYE

‘Türkiye'nin Hukuk Uyuşmazlıklarındaki Arabuluculuk Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında pilot adliye olarak belirlenen iller arasında Samsun Adliyesi'nde, arabuluculuk merkezlerinde hukuk davalarında arabuluculuk, ceza davalarında ise uzlaşma büroları aracılığı ile yargı yükünün hafifletilmeye çalışılmasından yüksek verim sağlanamadı.

UZLAŞMAK YERİNE MAHKEMEYE GİTTİLER

Her iki büro da aktif şekilde kullanılmasına rağmen 2016 yılında yaşanan hukuk uyuşmazlıklarında taraflar, uzlaşmak yerine hakim karşısına çıkmayı seçtiler. Samsun Adalet Komisyonu'nca hazırlanan 2016 yılı Adli Yargı raporuna göre, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nca geçen yıl açılan 35 bin 241 soruşturma dosyasından, bin 703'ü uzlaşma bürolarına gönderildi. Ancak bu dosyalardan da sadece 345’inde uzlaşma kararı alındı.

DAHA DA YAYGINLAŞTIRMAK GEREKİYOR

Soruşturma dosyası sayısına bakıldığında oldukça düşük kalan uzlaştırma dosyalarının azlığı, bu sistemin daha da yaygınlaştırılması gerektiğini ortaya koydu. Samsun Merkez Adliyesi ve mülhakat Kavak Adliyesi’nde 2016 yılında tüm birimlerde çıkan iş sayılarının bir önceki yıla göre arttığı ve mevcut personel sayısıyla işlerin verimli, düzenli, hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiği düşünüldüğünde yargılama sistemi yanında alternatif olarak uyuşmazlık çözümünün, aktif olarak kullanılması gerektiği ortaya çıktı. Samsun Adliyesi’nde arabuluculuk ve uzlaştırma bürolarının daha donanımla hale getirilmesi durumunda mahkemelere ulaşmadan önce davaların sonuçlanabileceği böylece gelen iş sayılarında düşüş sağlanmasının mümkün olacağı vurgulanıyor.

KİMLER UZLAŞMAYI SEÇTİ?

Samsun'da geçen yıl uzlaşmayla sonuçlanan suç türlerine bakıldığında ise basit yaralama ve taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma (TCK 89) suçları ile basit tehdit (TCK 106), konut dokunulmazlığının ihlali, kişilerin huzur ve sükununu bozmak, hakaret suçları ilk sırada yer alıyor.

Uzlaşmaya tabi suç türleri arasında kaybolmuş veya hata sonucu ele geçirilen eşya üzerinde tasarruf, açığa imzanın kötüye kullanılması, aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlalleri, ticari sır, bankacılık sırrı ve müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması (TCK 239) ile çocuğun kaçırılması ve alıkonulması (TCK 234) suçları yer alıyor.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2017, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER