Samsunlu profesör ödüle doymak bilmiyor

Çalışmalarıyla onlarca uluslararası ödül alan Samsunlu Halk Bilimci-Yazar-Şair ve Araştırmacı Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e, Azerbaycan’da, Kafkas-Medya Sosyal Birliği Teşkilatı’nca ‘Fahri Barış Elçisi’ ödülü verildi

Samsunlu profesör ödüle doymak bilmiyor

Edebiyat ve halk bilimi alanında 44 kitabı ve 2 bini aşkın yazısı bulunan Samsunlu Prof. Dr. Hayrettin İvgin, Azerbaycan’da faaliyet gösteren ‘Qafqaz –Media İçtimai Birliyi’ ve ‘Qafqaz-Media InformasiyaAgentliği(www. QafqazMedia.Az)’ tarafından ‘FexriSülh Sefiri Ödülü’ ile ‘QızQalasıDiploması’na layık görüldü. Hacıbektaş’ta gerçekleştirilen 9. Uluslararası Halk Ozanları Buluşması etkinliğinde diploma ve ödülünü alan Hayrettin İvgin’e ödülü, Kafkas Medya Sosyal Birliğinin Başkanı Kardiyolog Dr. Azade TalehAbbaskızıHasanova tarafından verildi.

Türkiye-Azerbaycan kültürü ve sanatı ile ilgili olarak yaptığı hizmetler, iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluğun sağlamlaşmasına, artmasına ve gelişmesine olumlu katkılar yaptığı gerekçeleriyle ödül ve diplomaya layık görülen Hayrettin İvgin, en son Kazakistan Cumhuriyeti Kazak Kızlar Pedagoji Üniversitesi tarafından Bilim Ödülü’ne layık görülmüştü.

TÜRKİYE’DE VERİLEN ÖDÜLLER

Hayrettin İvgin, Türkiye’nin çeşitli kurum ve kuruluşlarının verdiği 50’yi aşkın ödülün sahibi. İvgin’in bu ödüllerinden bazıları; Halk Ozanlığına Emeği Geçen Ödülü (Halk Ozanları Vakfı -1984), Türk Şairliği Yüksek Sanat Ödülü (Tosya Kaymakamlığı-1987), İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü (Folklor Araştırmaları Kurumu-1989), Mersin Kültür ve Sanatına Hizmet Ödülü (Mersin Valiliği-1995), Geleneksel Türk Tiyatrosuna Hizmet Ödülü (UNIMA Türkiye Milli Merkezi-1998), Türk Dünyası Kültürüne ve Halkbilimine Hizmet Ödülü (Hüseyin Gazi Vakfı-2003), Türk Dünyası Edebiyatına Hizmet Ödülü (KIBATEK-2010), Edebiyat Dalında Üstün Hizmet Ödülü (İLESAM-2011), Ankara Kültürüne Hizmet Ödülü (Ankara Kulübü-2013), Uluslar- arası Altın Başkan Ödülü (Memur Der Federasyonu-2015), Halk Bilimi Ödülü (Motif Vakfı-2014), Halk Bilimi Araştırma Ödülü (HAMOY-2015).

ULUSLARARASI ÖDÜLLER

Hayrettin İvgin’e bazı uluslararası kuruluşlar, üniversiteler ve bilim kuruluşları da ödüller verdi. 20’yi aşkın olan bu ödüllerden bazıları daha şunlar; Türk Dünyasına Hizmet Uluslararası Ödülü (Azerbaycan-Bakü Vektör Milletlerarası İlim Merkezi-2007). Türk Dünyasına Hizmet Uluslararası Altın Madalya Ödülü (Azerbaycan-Bakü Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlimler Akademisi-2008). Süleyman Brina Uluslararası Balkanlar Türk Kültürüne Hizmet Ödülü (Kosova-Prizren Doğru Yol Kurumu-2009). Şerefli Ömür Ödülü (Azerbaycan-Bakü Qaygı ve Himaye Fondu-2011). QızılQalem (Altın Kalem) Ödülü (Azerbaycan-Bakü Kitle İletişim Çalışanları Sendikalar Birliği -2011). Dünyada Saygın (Önemli) 500 Yazar Ödülü ve Madalyası (Rusya-Moskova Yazarlar Birliği-2009). Haydar Aliyev Altın Madalya Ödülü (Azerbaycan-Bakü Devlet Üniversitesi-2012). Çağdaş Azerbaycan Edebiyatının Türkiye’de Tanıtılmasına Hizmet Ödülü (Azerbaycan-Bakü Türk Dünyası İnfo Kuruluşu ile Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği-2014). QafqazMükafatı (Azerbaycan-Bakü Qafqaz-Media İçtimai Birliği-2015). Türk Dünyası Hizmet Ödülü (Türkiye/Kazakistan/Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi-Kazakistan Almatı-2017).Bilim Ödülü (Kazakistan-Almatı Kazak Devlet Kızlar Pedagoji  Üniversitesi-2018).

‘DÜNYA EDEBİYATINA BÜYÜK KATKI’

Aldığı en önemli ödüllerden biri olan Aydınlanma Fedakârı AleksandrSergeviç Puşkin Edebiyat Ödülü ve Altın Madalya’sından söz eden Hayrettin İvgin, “1892’den bu yana verilen, BM Ödüller Şurasının 14.04.2009 tarihinde yaptığı toplantıda 5 ülkenin teklifi ile Rus Edebiyat Akademisi’nice verilen Aydınlanma Fedakârı AleksandrSergeviç Puşkin Edebiyat Ödülü ve Altın Madalya 2009 yılının Kasım ayında Moskova’da törenle takdim edildi. Bu ödülü ilk alan Türkiyeli bir yazar ünvanına sahip oldum. Ödül tarafıma kaleme aldığım Altay Dağlarının Kaplanı Manas sebebiyle ‘dünya edebiyatına büyük katkı’ gerekçe gösterilerek verildi. Tarihte bugün bu ödülü ünlü romancılar Vladimir Bunin ve Anton Çehov’un da alması beni ayrıca gururlandırmıştır” diye konuştu.

HAYRETTİN İVGİN KİMDİR?

Hayrettin İvgin, Samsun ili Vezirköprü ilçesinde 1943 yılında doğmuştur. Kuleli Askeri Lisesini bitirdi. Kara Harp Okulu son sınıfından 1963’de ayrıldı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünden mezun oldu. Daha sonra A.Ü. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans tamamladı. İngiltere-Buckinghamshire’deThe Open University International ExtencionCollege’de uzaktan eğitim ve eğitim teknolojileri konusunda öğrenim gördü. Çeşitli lise ve yüksek okullarda öğretmenlik,  yöneticilik ve müdürlük yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığının çeşitli kademelerinde üst düzey yöneticiliklerde bulundu. Milli Eğitim Bakanlığında Mektupla Öğretim Merkezi, Yaygın Yüksek Öğretim Kurumu (YAYKUR), Açık Yüksek Öğretim Kurumunda Eğitim Teknoloğu unvanıyla uzaktan eğitim sisteminin ilk kuruluşunda bulundu. Çeşitli üniversitelerde ve yüksek okullarda edebiyat, Türkçe, halk bilimi vb. dersler okuttu. Eğitim, şiir, edebiyat, halk bilimi, âşık edebiyatı, halk edebiyatı konularında yayımlanmış 61 kitabı ve 2000’i aşkın makalesi bulunuyor. Hayrettin İvgin, ayrıca dünya çapında birçok ülkenin ilimler akademileri; akademik üyelik, doktora ve profesörlük unvanları da layık görüldü. İvgin’in yine dünya çapında pek çok makaleleri, bilimsel yazıları ve tebliğleri bulunuyor.

Tolga BİRGÜCÜ-Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER