Samsunlu firma Türkiye’nin  en acı ihtiyacını karşılıyor

Yıllık 400 bin üretim kapasitesi olan Samsunlu medikal tekstil firması, bundan tam 13 sene öncesine kadar ceset torbası ithal eden Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtarmayı başardı. Ürünlerinin patentini de alan firma, Bulgaristan, Macaristan ve Katar gibi ülkelere de ihracat yapıyor

Samsunlu firma Türkiye’nin  en acı ihtiyacını karşılıyor

2003 yılında küçük bir atölyede tek kişilik personelle yaptığı üretimiyle sektöre adım atan Samsunlu firma Hanımağa Tekstil Medikal, şimdilerde tüm ülkenin 3/1 oranda ceset torbası ihtiyacını karşılıyor. Hızla büyüyen firmada şu anda 135 personel iş imkanı buluyor. Ayrıca firmanın üretimlerinde kullandığı sterilizasyon makinesi, Türkiye’de sadece 5 adet var ve Karadeniz Bölgesi’nde ise tek olma niteliği taşıyor.

ÜRÜNLERİNE PATENT ALDILAR
Şirket hakkında açıklamalarda bulunan Hanımağa Tekstil Medikal ve HAKMET Grup Medikal sahiplerinden Akın Hür, “Kurulduğumuz günden bu güne kadar kararlılığımızı hiç kaybetmeden, gelişmemizi bölgesel imalathaneler kurarak büyüttük. Sakarya-Karasu, Burdur-Bucak, Antalya ve Diyarbakır’a dört üretim atölyesi açtık. Firma olarak; tek kullanımlık steril ve no-steril örtü cerrahi setler ve de ceset torbaları üretimi yapıyoruz. 2015 yılında, ürettiğimiz ceset torbalarının patentini aldık. Ürünlerimizin satışını, Samsun başta olmak üzere Türkiye geline yapıyoruz. Ve ürünlerimiz genellikle; kamu hastaneleri, özel hastaneler ve özel sektöre hitap ediyor” diye konuştu.

ÜLKE EKONOMİSİNE DE KATKI
Ülke içinin yanı sıra ülke dışına da ihracat yapan bir firma olduklarını belirten Akın Hür, “Firma olarak, ülke ekonomisine de katkı vermekteyiz. Yerli ürünleri, ithal ürünlerden daha ucuz ve daha kaliteli olarak imal edebiliyor ve de tüketicilerimize ulaştırabiliyoruz” şeklinde konuştu.
KANSEROJEN TEHLİKE ÇANLARI
Akın Hür, şöyle devam etti; “2007-2008 yıllarında ceset torbasını ithal eden bir ülkeydik, şu anda üretmiş olduğumuz ceset torbaları Türkiye’nin üçte bir tüketimini karşılıyor. Ceset torbasının bir bölümü Çin’den ithal ediliyor ancak bu ürünlerin kanserojen olup olmadığı bilinmiyor. Biz ise ürünlerimizi hem daha uyguna hem de hijyene dikkat ederek üretiyoruz. Tedarikçilerimize böyle sunuyoruz.”
KAMUDA ÖDEME SIKINTISI
Yıllık 400 bin adet üretim kapasitesine sahip olduklarının bilgisini veren Akın Hür, “Bölgesel imalathanelerimiz ve diğer yatırımlarımız, bölge ekonomisine ciddi oranda katkı sağlıyor. Sektörde pazar sıkıntısı çekmiyoruz. Ancak en büyük sıkıntılarımızın başında, vermiş olduğumuz hizmetlerin karşılığını alamamamız geliyor. Genelde kamu hastaneleri ve özel hastanelere çalıştığımız için, ödemeler 8-10 ay sonra alınıyor. Ancak biz, bu 8-10 aylık süreçte ham maddemizi, personel maaşlarımızı, vergilerimizi ve pirimlerimizi aylık ödemek zorundayız. Para akışı geç olduğu için ödemelerde zorluk çekiyor, mecburen kredilere yönleniyor ve vadelerde faiz yiyoruz. Bu durumlar bizi yıpratıyor. Bizler, tedarikçilerimize en kaliteli ve ucuz ürünü veriyoruz. Bunu yaparken, kamu alanında bize de bir bütçe ayrılmasını istiyoruz. Çıkarılacak yeni bir kanunla beraber, tıbbi malzeme üreticilerinin ödemelerini 30- 60 gün içerisinde alması için bir çalışma yapılabilir. Bu çalışmanın üretimlerimizi artıracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
AVRUPA’YA DA İHRACAT
Son olarak Avrupa ülkelerine ihracat yaptıklarının altını çizen Akın Hür, “Üretimlerimizi Bulgaristan, Macaristan ve Katar’a ihraç ediyoruz. Samsun’un gurur kaynağı olduğuna inandığımız firmamızı, bu dev adımlarımızla ilgili fuarlara katmak ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde ve Balkanlar’da adımızdan söz ettirmek istiyoruz. Bu anlamda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi. 
PERSONEL YERLİ VE VASIFSIZ
Son olarak, “Devletimizin destekleri olmazsa bizim gibi KOBİ’lerin işi daha da zorlaşır” diyen Akın Hür, “KOSGEB ve OKA gibi kuruluşlar, KOBİ’lere ciddi destekler veriyor. Hanımağa Tekstil olarak, bizde bu desteklerden faydalanarak daha iyi yerlere gelmek için çalışıyoruz. Üretmiş olduğumuz ürünlerin hammaddeleri tamamen yerlidir. Yerli hammadde kullanmamızın sebebi ise tamamıyla yerli üretime destek vermektir. Firma olarak personelimizi vasıfsız ve ev hanımlarından tercih ediyoruz. Bundaki tek amacımız, kadın istihdamına katkı vermektir. Firmamız, Türkiye’de kendi sektöründe tek öncü firmadır ve Avrupa’da ise kendini kanıtlamıştır. Amacımız yüzde 100 ihracat yapmak ve istihdam sayımızı artırmaktır. Bu yönde çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz ve bizleri tercih ederek destek veren tüm müşterilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” açıklamasını yaptı.

Tolga BİRGÜCÜ


 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER