Samsun'dan Rusya'ya meyve ihracatı başladı

Samsun'dan 22 gemi Rus limanlarına meyve taşımaya başladı. Rusya'ya kasım ayı ile birlikte en fazla portakal ve mandalina ihracatı yoğunlaştı.

Samsun'dan Rusya'ya meyve ihracatı başladı

Rusya'nın Türk meyve-sebzesine ambargoyu kaldırmaya başlamasıyla Rus tüketiciler nefes alırken, ihracatçının da yüzü güldü. Samsun'dan ekim sonunda başlayan meyve ihracatı başladı. Aylardır Samsun açıklarında bekleyen roro gemileri, mandalina, portakal ve çilek ihracatı için Rusya limanlarına işlemeye başladı.

22 GEMİ AYLARDIR BEKLİYORDU

Ulusoy Denizcilik A.Ş ve Karadeniz Ro-Ro Karadeniz Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu, Samsun'da aylardır açıkta bekleyen 22 roro gemisinin Rusya'ya mal götürmeye başladığını belirterek, bu sıralarda Rusya'nın portakal, mandalina ve çilek talebinde bulunduğunu belirtti.

İHRACAT BAŞLAYINCA FİYATLAR DÜŞTÜ

Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret ilişkilerinin yeniden başlamasından Rus tüketicilerin yanı sıra market zincirleriyle pazarda satış yapan satıcıların da çok memnun olduğunu ifade eden Üçüncüoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye yakınlığı nedeniyle lojistik maliyetlerinden de kurtulduğunu bunun da ürünlere yansıdığını vurguladı. Üçüncüoğlu, "Hem lojistik maliyetlerinin düşmesi hem de Türkiye'den giden ürünlerin fiyatlarının uygunluğu Rusya'da ambargosu kalkan portakal, mandalina ve greyfurt fiyatlarını düşürdü" diye konuştu.

TÜM ÜRÜNLERDE YASAK KALKMALI

Kasım sonuna kadar tüm ürünlerde ambargonun kalkmasını beklediklerini ifade eden Üçüncüoğlu, "Domatesin mevsimi de gelmek üzere. Topraklarının sadece yüzde 10'unda ekim yapabilen Rusya'da tarım ürünleri üretilemediği ve ambargo nedeniyle ithalat da yapılamadığı için tüketiciler taze sebze meyveyi pahalıya tüketiyor. Buna rağmen elma, armut, üzüm, çilek, dağ çileği, domates, soğan, karnıbahar, brokoli, salatalık, hâlâ ithalatı yasak ürünler listesinde yer almaya devam ediyor" dedi.

KIRIM’DA FİYATLAR NORMALE DÖNDÜ

Rusya pazarında meydana gelen portakal açığından dolayı portakal fiyatları eylülde yüzde 16 yükselmiş, açığın en büyük sebebi olarak Rusya'nın Türk meyvelerine uyguladığı ambargo gösterilmişti. Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı gıda ambargosunu narenciye ürünleri için kaldırmasıyla birlikte perakende satıcıları Mısır portakalından iki kat daha ucuz olan Türk portakalı ihraç etmeye başladı. Rusya'ya bağlı Kırım'dan Türkiye'ye düzenlenen feribot seferlerinin 1 yıllık aranın ardından ekim sonunda yeniden başlamasıyla Türkiye'den Kırım'a tonlarca meyve sevki yapılması Kırım'da da fiyatları düşürdü. Devlet yetkilileri, fiyatlardaki düşüşün yüzde 40-50 civarında olduğunu kaydetti.

ALAN MEMNUN SATAN MEMNUN

Türk narenciyesinin önündeki yasağın kaldırıldığının açıklanmasının bile piyasadaki fiyatları düşürdüğünü söyleyen işletmeciler ise, “İyi ki yasak kalktı. Alan memnun, satan memnun; kazanan her iki ülke. Putin ve Erdoğan’a teşekkür ediyoruz” diyorlar.

Gülsüm ATİK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER