Samsun’dan ABD’ye 75 bin silah ihracatı

Samsun’dan Yurt Savunma Sanayi Ticaret AŞ. bünyesindeki Canik markası adı altında her yıl 75 bin silah ABD’ye ihraç ediliyor.

Samsun’dan ABD’ye 75 bin silah ihracatı

13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda Samsun Yurt Savunma Sanayi Ticaret AŞ ön plana çıktı.

IDEF 2017 ziyaretçi akınına uğrarken, fuarda en yoğun ilgiyi silah stantları gördü. 818 firma arasında Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ, Samsun Yurt Savunma Sanayi Ticaret AŞ ve Trabzon Silah Sanayi AŞ (TİSAŞ) gibi yerli kuruluşlar da yer aldı.

Fuarda Canik markası hakkında bilgi veren Samsun Yurt Savunma Sanayi Ticaret AŞ Dış Ticaret Müdürü Didem Aral, Türk kültüründe silahın önemli bir yeri olduğunu, savunma sektörünün de bütün ülkelerin bütçelerinde önemli yer teşkil ettiğini söyledi.

ABD’YE 75 BİN SİLAH

Aral, Türkiye'de de hükümet tarafından verilen desteklerle hareketlenen sektörün hızlı ilerlediğini, bu nedenle silah stantlarının ilgi görmesinin normal olduğunu ifade etti.

Canik markasının sadece ABD'ye yılda 75 bin adet silah ihraç ettiğine dikkati çeken Aral, yıllık üretimlerinin yüzde 80'ini 25 ayrı ülkeye sattıklarını bildirdi.

Türkiye'deki savunma sanayi firmalarının birlikte çalışmaları gerektiğini belirten Aral, "Yurt dışındaki rekabet çok acımasız. Farklı alanlarda 150 yıllık firmalarla mücadele etmek zorundayız. Doğru şekilde, birlikte yaptığımız çalışmalar bütün firmalar açısından mali anlamda çok büyük kazanım olacaktır." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER