Samsun'dan 60'a Yakın Ülkeye Tıbbi Cihaz İhraç Ediliyor

Dünyada cerrahi alet üretiminde üçüncü kümelenme merkezi olan Samsun'daki bir firmada üretilen medikal ve cerrahi ürünler, 60'a yakın ülkeye satılıyor

Samsun'dan 60'a Yakın Ülkeye Tıbbi Cihaz İhraç Ediliyor

Samsun Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Aygün Cerrahi Aletler AŞ'nin genel müdürü Hüseyin Taner, AA muhabirine, firmalarının yaklaşık 30 yıldır üretim yaptığını söyledi.

Yaptıkları üretimin yaklaşık yüzde 70'lik bölümünü ihraç ettiklerini anlatan Taner, "İhracatımızın büyük bölümü Avrupa ülkelerine yapılmakta. Amerika ve Çin dahil 60 civarında ülkeye ihracat yapmaktayız. İhracatımızın büyük bölümü dünya çapında tanınmış, global ölçekteki firmalara gerçekleştiriliyor. Bu firmalar için onların markası ile üretim yapıyoruz." dedi.

Özellikle son 5 yıldır ihracat potansiyellerini artırmak için çeşitli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Taner, hükümetin de desteğiyle tüm uluslararası fuarlara katıldıklarını belirtti.

Başlıca ürün gruplarının medikal ve cerrahi ürünler, cerrahi motor ve sterilizasyon konteyner sistemleri olduğunu kaydeden Taner, "Cerrahi motor sistemleri, cerrahi branşların çoğunda kullanılmaktadır. Bu cihazların kullanılmasıyla operasyonlar çok daha hızlı tamamlanmakta, ameliyatların başarı seviyesi artmakta ayrıca hastaların anestezi süreleri azalmaktadır." diye konuştu.

Taner, ürettikleri cihazların beyin cerrahisi başta olmak üzere pek çok alanda kullanıldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Ülkemizde Avrupa standartlarında cerrahi motor sistemlerini üreten tek firmayız. Dünyada bu ürün grubunda üretim yapan firmalar küresel ölçekteki Amerikalı ve Alman firmalarıdır. Ürünlerimiz uluslararası pazarlardaki mevcut firmaların ürünleri ile aynı kalitededir, bazı özelliklerimiz ile rakibimizden üstün özelliklere sahibiz. Üretimini yaptığımız cihazları geliştirmek ve pazara yeni modeller çıkarabilmek için Ar-Ge çalışmalarına önem veriyoruz. Yaklaşık bir yıl içinde yerli üretim ameliyat tavan lambalarımızı pazara çıkarmayı hedefliyoruz."

Dünyadaki tıbbi cihaz pazarının büyüklüğünün 300 milyar doların üzerinde olduğuna dikkati çeken Taner, pazarın yüzde 80'ini Amerikalı ve Avrupalı firmaların kontrol ettiğini, sadece Almanya'da yaklaşık 175 bin kişinin medikal sektöründe çalıştığını söyledi.

- "Türkiye medikal tıbbi cihazlarda dışa bağımlı"

Sektörde üretim yapan Amerikalı ve Alman firmaların her birinin 100 - 150 yıllık olduğunu vurgulayan Taner, "Türkiye'de bu alanda üretim yapan en eski firmalardan biri olmamıza rağmen sadece 30 yıllık geçmişimiz var. Ülkemiz maalesef medikal tıbbi cihazlar konusunda yüzde 95 dışa bağımlı durumdadır. Enerji harcamalarımızdan sonra cari açığa sebep olan en önemli ikinci unsur, tıbbi cihaz ithalatıdır. Bulunduğumuz sektörün savunma sanayisi kadar stratejik bir sektör olduğunu düşünmekteyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Taner, medikal sanayide teknik altyapılarının savunma sanayisi ile benzerlikler gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Tıp endüstrisi, gerektiğinde ülke savunması için her türlü silahı üretebilecek kabiliyettedir. Bu maksatla yetkililerden talebimiz, sektörümüzün savunma sanayisi gibi stratejik sektör olarak belirlenmesi ve desteklenmesidir. Böylece son yıllarda savunma sanayisinde sağladığımız başarıyı medikal tıbbi cihazlar alanında da sağlayabileceğimize inanıyoruz. Özellikle savunma sanayimizdeki ofset uygulamaların tıbbi cihaz sektöründe de uygulanması için yapılmakta olan çalışmaları takdir ediyoruz. Bu konuda çalışma yapmak üzere yaklaşık 4 yıl önce Samsun'da tıbbi cihaz üretici firmalar olarak bir araya gelerek yerel yöneticilerimizin de desteği ile Medikal Kümelenme Derneği'ni kurduk. Türkiye'de ilk defa SamsunBafra'da kurulacak Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi konusunda çalışma yürütüyoruz."

Taner, firmalarında 250 personel istihdam ettiklerini, yılda ortalama 8 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER