Samsun’daki  ‘şiddet’ masaya yatırıldı

Samsun İş Kadınları Derneği'nin düzenlediği Samsun 1. Şiddet Önleme Sempozyumu yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Sempozyumda, kentteki şiddet olayları bireysel,  toplumsal, mesleki ve hukuki yönüyle enine boyuna masaya yatırıldı

Samsun’daki  ‘şiddet’ masaya yatırıldı

Samsun’da son yıllarda hemen hemen her alanda bireysel ve toplumsal travmalara neden olan şiddet olgusu eğitim, hukuk, medya, sağlık ve çevre boyutlarıyla Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD)’ın düzenlediği 1. Şiddet Sempozyumu’nda tartışıldı ve çözüm önerileri sunuldu. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyumun ilk oturumunda söz alan SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu, toplumdaki şiddet sarmalarının artık her kesimi olumsuz etkilediğini belirterek, sivil toplum örgütleri olarak da şiddetin önlenmesi için yapılacak her türlü çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

ŞİDDET İSTATİSTİKLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Sempozyumun ilk panelinde ise Prof. Dr. Ahmet Rifat Şahin'in moderatörlüğünde  'Şiddet nedir? Şiddete karşı Elele Projesi'ne ilişkin olarak Uzman Dr. Gülay Oğuz, ‘Bireysel Yönü ile Şiddet' konusunda Uzman Psk. Saime Çağlı ile 'Toplumsal Yönü ile Şiddete’ ilişkin Doç. Dr. Müge Yılmaz dikkat çekici açıklamalar yaptı. Samsun'da 2016 yılı şiddet istatistiklerinin de değerlendirildiği sempozyumda  ŞÖNİM'in şiddet önleme  çalışmaları konusunda bilgilendirme yapıldı. Sempozyumda Çocuk İstismarı ile ilgili olarak da Prof.Dr. Ayşe Yalın ailelerin çocuklarının istismara uğrayıp uğramadıklarını nasıl anlayacakları, yaşadıkları psikolojik travma ve sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini konusunda ayrıntılı bilgiler verdi.

MEDYA VE ŞİDDET

Sempozyumun öğleden sonraki oturumunda ise ‘Farklı Alanlarda Şiddetin Yansımaları’ konulu panel, Prof. Dr. Yıldız Pekşen'in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Bu panelde ise sağlık sektöründe sağlık çalışanlarına yönelen şiddet olaylarına ilişkin Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Çevre ve Şiddet konusunda Avukat Melike Özman ile Eğitim ve Şiddette ilişkin İdil Kefeli birer sunum gerçekleştirdi. Panelde gazetemiz muhabiri Gülsüm Atik de  'Medya ve Şiddet' konulu bir sunum yaptı. Sempozyumun son oturumunda ise Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz'ün moderatörlüğünde  Şiddet ve Hukuki boyutlarını  Av. Sevgi Çetin, Hukuk sisteminin  şiddetle nasıl baş edeceği konusunda Avukat Ömer Karacan ile mobing başlığında ise Avukat Uğur Arslan'ın açıklamaları izleyiciler tarafından dikkatle  dinlendi. Samsun 1. Şiddet Sempozyumu'nun sonuçları birer bildiri halinde ilgili bakanlıklara ve kurumlara gönderilecek.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER