Samsun'daki 'Saklı Cennet'i Dünya Tanıyacak

Samsun'un Salıpazarı ilçesindeki, doğal ve tarihi güzellikleri nedeniyle "Saklı cennet" olarak adlandırılan Garpu Kalesi, runik yazı alanı, kaya mezarları Karacaören şelaleleri, çok sayıda türbe, kubbeli ahşap camiler ve doğal alanların dünyaya tanıtılması ve böylelikle bölgeye daha fazla turist çekilmesi hedefleniyor

Samsun'daki 'Saklı Cennet'i Dünya Tanıyacak

Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Salıpazarı ilçesinin üç bin yılık gizli tarihinin gün yüzüne çıkartılarak dünyaya tanıtılacağını bildirdi.

"(Saklı cennet) olarak adlandırılan Salıpazarı ilçesi artık saklanmayacak. Bünyesindeki bütün doğal ve tarihi güzellikleri dünyaya tanıtacağız." diyen Ünal, şunları kaydetti:

"Salıpazarı ilçesinin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkması için çalışıyoruz. Samsun'a 54 kilometre uzaklıkta olan Salıpazarı ilçesi başlı başına bir turizm merkezi konumunda. Yöre halkı tarafından 'saklı cennet'  olarak adlandırılan ilçedeki Garpu Kalesi, tarihi runik yazı alanları olan kaya parçaları, kaya mezarları Karacaören şelaleleri, çok sayıda türbe,  kubbeli ahşap cami ve doğal alanların gün yüzüne çıkması için çalışma başlattık."

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Salıpazarı Kaymakamlığınca yürütülen çalışmalarla bugüne kadar bilinmeyen güzelliklerin gün yüzüne çıkarılmasını sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Ünal, Salıpazarı ilçesinin doğal yapısının, tarihi dokusunun ve  gizemli arkeolojik alanlarının  birer birer açığa çıkarıldığını ve bunlar için tanıtım çalışmalarına başlanıldığını, temmuz ayı içinde bölgeye turizm turlarının düzenleneceğini söyledi.

İlçenin her mahallesinin farklı bir tarihi ve kültürel güzelliği barındırdığını vurgulayan Ünal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kuşçuğaz köyündeki Garpu Kalesi, Yeşil Köyü Kayadibi mevkisindeki kaya mezarları gibi alanları artık bütün dünya tanıyacak. Bölge arkeolojik olarak çok bakir bir bölge konumunda. Turizm potansiyelinin artırılması için son yıllarda başlattığımız tanıtım çalışmalarına ağırlık verdik. 'Garpu Kale' olarak anılan yer Genç Demir Çağı'nda kullanılan açık hava tapınağıdır. Üzerinde kaya aletleri, kurban sunakları, mozole ve çeşitli sistemler ile tapınakla ilgili mimari bulunuyor. Burası açık hava müzesi konumunda. Ayrıca Karacaören şelaleleri başlı başına doğal bir güzellik sunuyor. Bölge, tarih, kültür, doğa turizmi için önem taşıyor. Macera ve inanç turizmi için de önemli bir merkez konumunda. Bütün bu güzelliklerin ön plana çıkması için  tanıtım materyalleri hazırlıyoruz.  Başta Arap ülkeleri olmak üzere, bütün Avrupa ülkelerinde tanıtım çalışmalarına başladık."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER