Samsun’daki o kilise silah deposu olarak kullanılmış!

Yunan savaş gemi filosunun 7 Haziran 1922 akşamında Samsun’a açtığı bombardımanda isabet alan Ermeni Kilisesinin, silah deposu olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Samsun’daki o kilise silah  deposu olarak kullanılmış!

Olay, Osmanlıca Vakit Gazetesi’nin 13 Şevval 1340 - 10 Haziran 1338 (1922) tarihli sayısında ‘YUNANLILARIN SAMSUN’A YAPTIKLARI ALÇAKÇA TECAVÜZ’ başlıklı haberle şöyle anlatılıyor: “Milli Mücadele’nin en hararetli yılı olan 1922 yılında daha büyük gemilere ihtiyaç duyan Karadeniz’deki Kuvayı Milliyeci denizciler, Rusya’nın Novorosisk limanında yükleme yapan Enosis adlı Yunan gemisini 26 Nisan 1922 akşamı iki küçük gambotla birkaç saatlik kovalamacanın ardından içindeki 500 bin liralık malzeme ve altınlarla birlikte ele geçirirler.  Enosis’e el konulması karşısında Yunanistan 7 Haziran 1922 tarihinde, Averoff ve Kılkış zırhlıları, panter sınıfı iki muhrip, iki yardımcı kruvazör ve dört küçük mayın tarayıcı gemisinden oluşan filo misilleme de bulunur.”

SAHİLDE 548 TOP MERMİSİ ATTILAR

Diğer yandan; “Verilen ültimatom geri çevrilince, Hükümet konağı, kıyıdaki ambarlar ve deniz araçları, kentin batısındaki Rus petrol tankları, çoğu Amerikalı ve Hollandalı tüccarlara ait tütün depoları bombalanır. Kısa bir süre sonra sahildeki Türk topları da ateşe başlarlar. İki ateş arasında kalan limandaki Amerikan gemisi hemen açık denize hareket eder. Yunan filosunun iki saat süren bombardımanında çeşitli büyüklüklerde 548 mermi atar. Saat 17.30’da bombardıman durur. Yunan filosu, Türk yetkililerin kararlılığı karşısında bombardımanı daha fazla sürdüremez. Kentteki çok sayıda Avrupalı tüccar ve diplomatın bulunuşu da Yunanlıları korkutur. Üstelik mutasarrıfın da söylediği gibi, bombardımanda sivillerin ölmesi ve bunun Amerikan gözlemci gemisi önünde olması, savaş kurallarını ihlal etmek demekti.” bilgileri verildi.

HALEN MÜZE OLARAK KULLANILIYOR

Son olarak ise Yunanlılar’ın bombardımandan sonra Sinop yönüne doğru top ata ata uzaklaştığı belirtiliyor. Bombardımanın en etkin gemisi, Yunanistan’da ‘Balkan Savaşı Kahramanı’ olarak anılan Averoff zırhlısı olduğu kaydedildi. Bu zırhlı, şimdilerde müze olarak kullanılıyor.

BOMBARDIMAN BİLANÇOSU ŞÖYLE;

Tarihi bombardımanın ardından; 4 askerin şehit olduğu ve üç askerin yaralandığı, 4 bin 170 teneke petrol, 68 bin 368 kilogram benzin, 900 kilogram ispirto ile askeri yiyecek ambarı yandığı,  48 ev, 3 dükkan, hükümet konağı, gümrük binası, Ermeni Kilisesi ve yetimhanesinin yıkıldığı ayrıca sahildeki 16 balıkçı teknesinin de hasar gördüğü kayıtlara geçti.

SANDIKTA PİSKOPOSLUK İSMİ VAR

Bombardıman sonrası, isabet alarak yıkılan Ermeni kilisenin zemininde yapılan temizleme çalışmalarında ortaya 20 adet el bombası, kapsül ve bomba parçaları çıktığı kaydedildi. Söz konusu maddelerin içinde olduğu büyük sandık üzerinde ise Ermenice ‘Samsun Ermeni Piskoposluğu’ yazıldığı eklendi.

Araştırma Haber: Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER