Samsun'daki Hayvan Pazarları Tekrar Mı Kapatılacak?

Şap hastalığı nedeniyle hayvan pazarlarının büyük bir bölümü kapatılırken, açılan pazarlarsa yeniden kapatıldı

Samsun'daki Hayvan Pazarları Tekrar Mı Kapatılacak?

Türkiye, son yılların en büyük şap karantinasını yaşıyor. Geçen yıl eylül ayında Van'da başlayan ve diğer illere sıçrayan şap hastalığı nedeniyle Türkiye'deki hayvan pazarlarının çok büyük bir bölümü halen kapalı bulunuyor. Kars, Çorum, Kırşehir, Burdur gibi illerdeki hayvan pazarları halen kapalı olurken, Samsun'daki pazarın açık ama her an kapatılacağı belirtiliyor. Nitekim kasım 2015'te kapatılan ve 8 Şubat'ta açılan Kırıkkale hayvan pazarı da dün yine kapatıldı.

ÇOK SAYIDA HAYVAN PAZARI KAPANMIŞTI

Şap hastalığının tek etkilendiği yer Kırıkkale değil. 2015 sonlarında Türkiye hayvancılık sektörünü ciddi tehdit eden şap hastalığı nedeniyle Kars, Çorum, Kırşehir, Denizli, Aksaray, Bursa, Samsun, Burdur gibi pek çok ildeki hayvan pazarı kapatılmıştı. Hastalığın bu kadar yayılmasının nedeni ise bu türünün Türkiye'de ilk kez görülmesi. İlk kez eylül ayında Van'da görülen, ardandan Sivas ve diğer şehirlere yayılan hastalık ‘Nepal tipi şap' olarak tanımlanırken, daha önce yapılan aşılara karşı da dirençli olduğu belirtildi.

EKONOMİYE ZARARI 89 MİLYON DOLAR

Süt ve et veriminde kayıp, gebe hayvanlarda yavru atma, dış ticarete getirilen kısıtlamalar gibi çok önemli kayıplara neden olan şap hastalığının, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Şap Enstitüsü'nün verilerine göre ekonomiye zararı 89 milyon dolar. Enstitü'nün bilgilerine göre, şap hastalığından dolayı yıllık süt kaybı yüzde 15 olurken, bunun ekonomiye zararı 8 milyon dolar. Yüzde 10 et kaybına neden olan şapın yıllık zararı ise 81 milyon dolar.

ŞAP NEDENİYLE AVRUPA'YA SATIŞ YAPILAMIYOR

Hastalığın bulaşıcı olması ve hayvan hareketinden kaynaklanması nedeniyle Türkiye, Avrupa'ya her hiçbir şekilde et ve süt ürünleri satamıyor. Türkiye'nin bu alandaki pazarı Ortadoğu ülkeleri. Dünyada ilk kez İngiltere'de 1839'da, Türkiye'de ise 1914 yılında görülen ve evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülen viral bir hastalık olan şap, Avrupa, ABD gibi gelişmiş ülkelerde artık bulunmuyor.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER