Samsun'da yurt alarmı

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Samsun’daki öğrenci yurtları için adeta alarma geçti

Samsun'da yurt alarmı

Geçtiğimiz hafta Adana’nın Aladağ ilçesinde ortaöğretim öğrencilerinin kaldığı özel öğrenci yurdunda çıkan yangında 10 öğrenci, yurt yetkilisinin 6 yaşındaki kızı ve bir eğitmen olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetmiş, 24 kişi yaralanmıştı. Yaşanan olayın ardından ise Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe şube müdürlüklerine yazı yazarak yurtların denetlenmesi talimatını verdiği öğrenildi.

 

ESEN: TEKRAR DENETLENSİN İSTEDİK


Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı da yurtları denetime çıktı. Yıllık rutin denetimlerinin yurtların açıldığı eylül ayının öncesinden yapıldığını belirten İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yaşanan vahim olayın ardından tekrar denetime çıktıklarını belirtti. İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, “Yaşanan elim olaydan sonra ilçe şube müdürlüklerine geçtiğimiz hafta sonunda talimat vererek yurtların tekrar denetlenmesini istedik. İlçe şube müdürlüklerince oluşturulacak denetleme komisyonunda, İtfaiye, elektrik mühendisi, iş güvenliği uzmanı ve dernekler şubesi yetkilisi yer alıyor. Bu komisyon kendi ilçesindeki tüm yurtları denetleyerek hazırlayacağı raporları bizlere getirecek” dedi.


YILDA İKİ DEFA DENETİM YAPILIYOR


Yıllık rutinlerde kapatma cezalarının olmadığını dile getiren Esen, “Samsun İl genelinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sorumluluğunda 86 özel yurt bulunurken 59 tane de devlet yurdu bulunmakta. Bu yurtların eylül ayı öncesinde rutin denetimleri müfettişlerce yapılmış ve kapatma cezası alan olmamıştı. Çocuklarımızın güvenliği için yurtlarımız yılda genellikle iki defa denetlenmektedir. Aksi bir durum görülür ise hemen müdahale edilir. Rutin denetlemenin haricinde yaşanan elim olaydan dolayı da özel komisyonlar kurularak denetimler tekrar yapılıyor” diye konuştu.


İTFAİYE DE TEYAKKUZDA


İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanı sıra Samsun genelindeki yurtlar için Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının da müdürlükten yurt listesini tekrar istediği kaydedildi. İtfaiye Daire Başkanlığının da yurtları özellikle yangın merdivenleri ve yangın tüpleri konusunda ekstra denetime çıktığı ifade edildi.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER