Samsun'da yeni yılda ekmeğe zam yok

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu zora sokmamak adına ekmeğe zam yapmama kararı aldıklarını söyledi.

Samsun'da yeni yılda ekmeğe zam yok
Yeni yıla sayılı günler kala ekmek fiyatlarına zam yapacak iller merak konusu oldu. Ekmeğe en son 2 yıl önce zam yapılan Samsun’da ekmek, 2 yıldır tüketiciye 1 liradan satılıyor. Çevre illerde 1 lira 25 kuruştan satılan 250 gram ekmeğe, ekonomiye destek olmak amacıyla zam yapmayacaklarını dile getiren Başkan Yiğit, ekonomiye destek olmak istediklerini belirtti.
Mevcut koşullarda zam yapmaları gerektiğinin altını çizen Yiğit, “Şu anda kısa zaman içerisinde ekmeğe zam düşünmüyoruz. En son 2 sene önce ekmeğe zam yaptık. Yüzde 30 civarında maliyetlerimiz yükseldi ama zammı düşünmüyoruz. Türkiye şu anda sıkıntılı günler geçiriyor. Biz de bu anlamda bir destek olma açısından fiyat artışı düşünmüyoruz. Normal şartlarda bugünlerde zam yapabilirdik. Sadece bizim hammaddemize gelen zam 1 ay içerisinde 12 lira civarında. Zam yapmayarak ekonomik anlamda ülkemize bir destek vermeyi amaçlıyoruz. Bize en yakın illerden Ordu ve Giresun’da ekmek fiyatları 1,25 TL. Bizde ekmek 1 lira olarak devam edecek ve gramajından da düşüş yapmayacağız. Ekmeği 1 liradan aşağıya fiyata satanlar var. Vatandaşlar bu ekmeklere talep göstermesin. Biz bunların üretim maliyetinin doğru olduğuna inanmıyoruz. Bütün vecibelerini yerine getiren bir esnafın ekmeği 1 liradan aşağıya satmasının imkanı yoktur” dedi.
Samsun'da 250 gram ekmek 1 liradan satılıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER