Samsun'da Yemek Borusu Açılan Bebek İlk Kez Anne Sütünü Tattı

Samsun'da dünyaya gelen ve yemek borusu kapalı olduğu belirlenen "Huzeyfe" bebek, yapılan ameliyatın ardından anne sütüyle tanıştı

Samsun'da Yemek Borusu Açılan Bebek İlk Kez Anne Sütünü Tattı

Bafra ilçesinde yaşayan Recep-Gülsüm Seldüz çiftinin iki hafta önce dünyaya gelen ve yapılan kontrollerde yemek borusu kapalı olduğu belirlenen bebekleri "Huzeyfe", yapılan operasyon sonrası anne sütünü ağız yoluyla alabildi.

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başında yer alan Medicana SamsunHastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Asudan Tuğçe Bozkurter Çil, AA muhabirine, bebeğin doğum sonrası ağzından köpük gelmesi ve tükürüğünü yutamaması gibi sorunlar yaşadığını söyledi.

Söz konusu şikayetler üzerine yapılan kontrollerde bebeğin yemek borusunun kapalı olduğunu gördüklerini belirten Çil, "Bebeğin burnuna hortum ilerlettiğimizde hortumun midesine ilerlemediğini fark ettik. Yemek borusunun tıkalı olduğunu anladık. Tanının kesinleşmesinin ardından bebeği ameliyata aldık." dedi.

Yaklaşık 3 saat süren operasyonun ardından bebeğin yemek borusunun açıldığını anlatan Çil, bebeğin yemek borusunda yutağın üst kısmı ile alt tarafta soluk borusu arasındaki bağlantıyı kesip iki ucu birbirine eklediklerini dile getirdi.

Çil, ameliyat sonrası ekleme yapılan bölgeye ince ve plastik yapıda bir tüp bıraktıklarını aktararak iyileşme sürecinin tamamlanmasının ardından film çekimi yapıldığını ve operasyon gerçekleştirilen noktadan göğüs kafesine kaçak olmadığının test edilmesinin ardından bebeğe yerleştirilen tüpü çıkardıklarını kaydetti.

- Anne sütüyle tanıştı

Bu aşamadan sonra ağız yoluyla beslenme yapılabilir duruma geldiklerine değinen Çil, iyileşme süreci ve yapılan testlerin olumlu geçmesinin ardından bebeğin ilk kez anne sütüyle tanıştığını vurguladı.

Çil, "Huzeyfe bebeği anne sütüyle tanıştırdık. Şimdi bebeğimiz anne sütüne çok istekli. Gecikmeli de olsa anne sütüne kavuştu ancak katı gıdayla beslenmeye başladığında yiyecekleri bir süre ezerek tüketebilecek." diye konuştu.

Anne Gülsüm Seldüz de oğlunun sağlığına kavuşmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Çok mutluyuz. Doğum sonrası şoke olmuştuk. Şimdi bebeğimiz sağlığına kavuştuğu için büyük mutluluk yaşıyoruz. Ameliyat sonrası oğlum anne sütüyle tanıştı. O da ben de çok mutlu olduk. Herkese çok teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER