Samsun'da ulaşıma ana plan!

Samsun'da UKOME, kent ulaşımı ana planının güncellenmesi amacıyla 'Ulaşım Anketleri' ve 'Trafik Sayımları' uygulamasına başlıyor.

Samsun'da ulaşıma ana plan!

Samsun'da bir süredir yürütülen Ulaşım Ana Planı çalışmaları kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı'nda bir toplantı düzenlendi. Daire Başkanı Kadir Gürkan’ın başkanlığını yaptığı toplantıya UKOME Şube Müdür Vekili Taner Tolgay, Büyükşehir Ulaşım Ana Plan Ekibi, Samsun Ulaşım Ana Planı Danışmanı Erhan Öncü ve saha anket çalışmalarını yapacak olan firma yöneticileri katıldı.
ÇAĞDAŞ ALTYAPI VE HİZMETLER
Yapılmakta olan çalışmalarla ilgili olarak bilgilendirme yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Kadir Gürkan, "Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak hazırlanan ve 2002 yılında Belediye Meclisi ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Samsun Ulaşım Ana Planı, başta tramvay olmak üzere günümüz kent yaşantısını kolaylaştıran ve kentimizde çağdaş altyapı ve hizmetler sağlayan ulaşım kararlarına temel oluşturmuştur" dedi.
YOLCULARIN İHTİYAÇ VE ALIŞKANLIKLARI
Aradan geçen dönem ve uygulanan projeler dikkate alındığında Samsun'un geleceğini oluşturacak yeni adımların belirlenmesi gerektiğine dikkati çeken Kadir Gürkan, sözlerine şöyle devam etti:
"Aradan geçen yaklaşık 13 yılda ortaya çıkan gelişmeler ve Büyükşehir Belediyesi'nin genişleyen hizmet alanı dikkate alınarak önümüzdeki yıllarda uygulanması gereken ulaşım projelerini ortaya koyacak Samsun Ulaşım Ana Planı'nın güncellenmesi çalışmalarına belediyemiz tarafından başlanmıştır. Samsun’un uzun dönemli ulaşım karar ve projelerini belirleyecek bu plan ile ilgili Bakanlığın standartlarına göre hazırlanacak talep tahmin modelinin temel verilerini oluşturacak, hemşerilerimizin yolculuk ihtiyaçlarının ve alışkanlıklarının tespiti amacıyla bir dizi bilgi toplama çalışması başlatılacaktır."
AİLE FERTLERİYLE BİREBİR GÖRÜŞMELER
Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde 13 bin 500 hanenin ziyaret edileceğini, yaklaşık 35 bin kişi ile görüşülerek 'Konut Ulaşım Anketleri' yapılacağını, ayrıca yaklaşık 740 noktada 'Trafik Sayımları' gerçekleştirileceğini açıklayan Gürkan, şunları söyledi:
"Anket görevlileri hafta içi günlerde, aile fertlerinin evde bulunma ihtimalinin yüksek olduğu akşam 19.30-22.00 saatleri arasında seçilen konutları ziyaret ederek, o hanenin özellikleri ve hane halkının yolculuklarına ilişkin görüşmeler yapacaklardır. Ekim-aralık aylarında gerçekleştirilecek konut anketleri ile her kesimden hemşerimizin yolculuk özellikleri belirlenecek ve bu bilgiler Ulaşım Ana Planı çalışmalarının temelini oluşturacaktır. Ayrıca çeşitli yerleşimlerde yaya ve otopark kullanıcı anketleri gibi saha çalışmaları yapılacaktır. Tüm bu bilgi toplama çalışmalarından sonra kent cadde ve sokaklarının daha verimli kullanımı ve kentlilerin daha kısa sürede ve ekonomik olarak istedikleri noktalara kolayca ulaşabilmeleri için kısa ve uzun dönemli projeleri tanımlayan Ulaşım Ana Planı hazırlanacaktır. Akşam saatlerinde örnek olarak seçilen ailelerin evlerine gelerek konutta yaşayanların yolculukları ile ilgili sorular soracak anket görevlilerine hemşerilerimizin ellerinden gelen kolaylığı göstererek sorulara doğru cevaplar vermesi kentimize daha iyi bir ulaşım ve toplu taşım hizmeti verilmesini sağlayacaktır. Ulaşım sorunları çözülmüş bir Samsun oluşturma çabalarımıza hemşerilerimizin destek olacağına inancımızla ilgi ve iş birliğinize şimdiden teşekkür ederiz."


 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 15:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
tülübas
tülübas - 5 yıl Önce

hmmm

SIRADAKİ HABER