Samsun'da sadece 1 kişi

Suriyelilere verilecek Türk vatandaşlığı başvuruları sonuçlanmaya başladı. Samsun Göç İdaresi'nce dosyası hazırlanarak İçişleri Bakanlığı'na gönderilen 6 Suriyeliden sadece 1 tanesine Türk vatandaşlığı verildi. Daha sonra gönderilen 8 dosyanın sonucu ise henüz belli değil

Samsun'da sadece 1 kişi

Ülkelerindeki iç savaştan sonra Türkiye’ye sığınan 3 milyona yakın Suriyelinin bir bölümünün Türk vatandaşlığına alınmasına başlanırken, Samsun'da şimdiye kadar vatandaşlık verilmesi için Göç İdaresi İl Müdürlüğü'nce dosya hazırlanan 6 Suriyeliden sadece 1'ine 'onay' verildiği ortaya çıktı. Göç İdaresi İl Müdürlüğü'nün daha sora gönderdiği 8 dosyayla ilgili karar ise henüz kesinleşmedi.
BAŞVURULAR SONUÇLANMAYA BAŞLADI
Suriyelilere verilecek Türk vatandaşlığı başvuruları sonuçlanmaya başladı. Türkiye genelinde ilk etapta vatandaşlık verilecek 7 bin Suriyeli bu haberi beklemeye başladı. Vatandaşlık başvurularından ilk olarak Geçici Eğitim Merkezleri’ndeki mültecilere eğitim veren öğretmenlere öncelik verilirken, öncelikli olan diğer kişilerin de beyaz yakalılar olarak tabir edilen grup olduğu öğrenildi. Başvurularını bulundukları illerdeki Göç İdaresi Müdürlüklerine yapan Suriyeliler, kendilerine verilen bir dosya numarasıyla süreci Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden takip etmeye başladı.
SURİYELİ 1 DOKTARA VATANDAŞLIK HAKKI
Samsun Göç İdaresi İl Müdürü Sinan Taşbaş, vatandaşlık süreci ilk olarak Samsun Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nce şimdiye kadar 6 dosya hazırlayarak İçişleri Bakanlığı'na gönderdiklerini söyledi. Samsun Valiliği'nden, Göç İdaresi'nden, Nüfus Vatandaşlık Hizmetleri'nden ve Emniyet'ten birer temsilcinin katıldığı komisyonca hazırlanan 6 dosyayla ilgili 8 ay önce gönderilen dosyalardan sadece 1'ine vatandaşlık hakkı verilmesinin uygun görüldüğünü kaydeden Taşbaş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması onaylanan Suriyeli mültecinin mesleğinin ise doktor olduğu öğrenildi. 
HERKESE VATANDAŞLIK VERİLMİYOR
Taşbaş, vatandaşlık başvurularının dikkatle incelendiğini de belirterek, "Yaptığımız mülakatlarda vatandaşlık verilecek kişilerin öncelikle kamu düzeni ve güvenliği için sakıncalı olmadıklarının belirlenmesi ardından da toplumuzun ihtiyaç duyduğu meslek gruplarından olmalarına dikkat ediliyor. Her mülteci için bir vatandaşlık dosyası hazırlanması söz konusu değil. Zaten şimdiye kadar hazırlanan 6 dosyadan sadece 1'ine onay verildi. Daha sonra yaptığımız incelemelerde ise 8 dosyayı daha bakanlığa gönderdik. Onların sonuçları da henüz belli olmadı" diye konuştu.
SAMSUN’DA 19 BİN 600 YABANCI VAR
Öte yandan Samsun'da ikamet eden tüm mültecilerin ve yabancıların kayıt altına alınması işlemi tamamlandı. Sinan Taşbaş, bu kapsamda Samsun'da kayıt altında olmayan mülteci kalmadığını belirtirken,  kentte yaşayan toplam yabancı sayısının ise 19 bin 600 olduğunu kaydetti. Taşbaş'ın verdiği bilgilere göre Samsun'da yaşayan yabancıların 10 bini Iraklı, 6 bini ise Suriyeli. Bu mültecilerin yanı sıra Afganistan, Gürcistan gibi ülkelerden gelerek Samsun'da yaşayan yabancıların yanı sıra, halen OMÜ'de öğrenci olarak eğitim görenler de Göç İdaresi'nde kayıtlı bulunuyor.
Gülsüm ATİK 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2017, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER