Samsun'da patronlarda 'vize' endişesi

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin sağduyu ile aşılmasını isteyen Samsun iş dünyası, geçen yıl yüzde 113, bu yıl eylül ayı itibariyle ise yüzde 33.47 artış gösteren ABD’ye yapılan dış ticaretin riske girmesinden endişeli

Samsun'da patronlarda 'vize' endişesi

ABD ile başlayan 'vize' krizi iki ülke arasındaki ticareti tehlikeye atarken, Samsun'dan bu ülkeye geçen yıl 18 milyon doları bulan, bu yıl ağustos ayı itbariyle yüzde 33 artış gösteren ihracatın da riske girmesine neden oldu. ABD, Samsun ihracatçısının önemli oranda dış ticaret gerçekleştirdiği ülkelerden birisi durumunda.
SAMSUN İHRACATÇISI TEDİRGİN
ABD Büyükelçiliği'nde görevli ve Türkiye aleyhine 'ajan'lık yaptığı belirlenen Metin Topuz'un gözaltına alınmasından sonra, ABD'nin Türk vatandaşlarına vize işlemlerini askıya alma kararı ardından da Türkiye'nin de misilleme yaparak aynı kararı alması, iş dünyasını da endişelendirdi. Samsun'da her geçen yıl dış ticaretini geliştirdiği ülkelerden birisi olan ABD ile yaşanan gerginlik, Samsun ihracatcısını da tedirgin etti.
MÜSİAD: ABD BU YANLIŞTAN DÖNMELİ
MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, ABD'nin ortaya koyduğu tepkiye karşılık hükümetin böyle bir tepki vermesinin yerinde olduğunu belirtirken, "Adeta yavuz hırsız evsahibini bastırır misali, kendi hukuki tasarrufları için bağımsız yargıyı gösterirken, Türkiye'nin yargıyla alakalı bir kararına bu kadar tepki verilmesi ABD'nin ne kadar tek taraflı olduğunun göstergesi. Ancak neticede millet açısından değerlendirildiğinde, iki milletin çift taraflı cezalandırılması gibi bir durum var. Okumak isteyen, sağlıkla ilgili gitmek isteyenler. Ticaretle ilgili gelmek isteyenler için sıkıntılı bir durum. Ancak hükümetin sorunun çözümü için en erken zamanda hassasiyet gösterdiğini görüyoruz. Devletimizin, hükümetimizin konuşarak bu sorunu halledebileceklerini düşünüyorum. Böyle bir kriz daha önce de Rusya ile de yaşanmıştı. ABD'nin hareketini doğru bulmuyorum. Bu konu dış politika malzemesi olmamalıydı. ABD umarım yaptığı yanlışlığın farkına varır ve kısa zamanda bu yanlıştan dönerler" diye konuştu.
KARŞILIKLI SAĞDUYU İLE ÇÖZÜLMELİ
Samsun Genç İşadamları Derneği (SAMGİAD) Başkanı Savaş Gömeç de, dünyanın en büyük ekonomisi, küresel hasılanın neredeyse 4'te birini tek başına üreten ABD'nin, ülkemiz için de çok önemli bir stratejik ortak konumunda olduğunu, hem siyasi, hem ekonomik alanda köklü ve derin işbirlikleri bulunduğunu belirtti. ABD'nin Türk vatandaşlarına ilişkin vize işlemlerini askıya alma kararını tasvip etmediklerini belirten Gömeç, "Ülkemiz de haklı olarak mütekabiliyet esasına göre aynı kararı ABD için aldı. Bu kararların arkasında hangi gerekçeler olursa olsun bilinmesi gereken şey; Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğudur. Ülkeler arasındaki ilişkileri karşılıklı menfaatlerin belirlediğini düşünürsek, vize sorununun iki ülke iş insanlarına bir fayda sağlamayacağı açıktır. Dolayısıyla, bu sorunun karşılıklı sağduyu ve doğru iletişim kanalları ile bir an önce çözüleceğine inanıyoruz" dedi.
GEÇEN YIL İHRACAT REKORU KIRDIK
ABD'nin Samsun'un dış ticaretinde her geçen yıl artan bir ticaret hacmi bulunuyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre 2015 yılında Samsun'dan 8 milyon 210 bin dolar ihracatın yapıldığı ABD'ye, 2016 yılında ise yüzde 113 oranında bir artışla 18 milyon 418 bin dolar tutarında dışsatımg erçekleştirildi. 2017 yılının eylül ayı itibariyle bile yüzde 33.47 oranında, Samsun'un ABD'ye yaptığı ihracat artmış durumda. Samsun'un 2017'nin 9 ayında ABD'ye yaptığı toplam ihracat 15 milyon 716 bin doları buldu.
SAMSUN YURT SAVUNMA SİLAH SATIYOR
Samsun'dan ABD'ye yapılan ihracatta otomotivin yanı sıra, silah ve mühimmat ile su ürünleri ilk sıralarda geliyor. Sadece Samsun Yurt Savunma Sanayi, Amerika’ya silah ihracatında 8. sıra yer alıyor. Samsun Yurt Savunma'nın ürettiği Canik 55 markalı silah, ABD'nin yaptığı ithalatta ilk 5’te yer alıyor. Firma aynı zamanda  CANİK USA markasıyla Central Arms şirketi ile bir ortaklığa da imza atmış, Florida’da 5 bin metrekarelik tesiste üretim yapmak için düğmeye basmıştı. 
OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ PARTNER
Samsun'da ABD'ye en fazla ihracat yapan diğer bir sektör ise otomotiv sektörü. Avrupa menşeli ağır vasıtalara uyumlu yedek parça üreten ve Samsun'da faaliyet gösteren SAMPA, kısa bir süre önce de Amerikan markalarına uyumlu parça üretmeye ve yüklü siparişler almaya başlamıştı. Sampa, kalitesiyle tüm Amerika kıtasında ve Avustralya’da destan yazma hedefini koymuştu.
GÜMRÜK VERİLERİYLE ABD TİCARETİ
Samsun Gümrük Müdürlüğü’nün verilerine göre 2017 Ocak-Ağustos döneminde Samsun'da en fazla ihracat işlemi gerçekleşen ülkeler arasında yüzde 7.84 pay ile ABD dördüncü sırada geliyor.  2017 Ocak-Ağustos döneminde Samsun'da ithalat yapılan ülkeler arasında da yüzde 3.44 pay ile ABD 5'inci sırada bulunuyor.
Gülsüm ATİK
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER