Samsun’da o ürünler için 103 bin lira para cezası

Ürün Güvenliği Haftası çerçevesinde yapılan bilgilendirmede Samsun’da ‘’güvensiz ürün’’ kıstasında belirlenen ürünler için para cezası uygulandı.

Samsun’da o ürünler için 103 bin lira para cezası

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca "Ürün Güvenliğine Dair Farkındalığın Artırılması" ve "Toplumda Ürün Güvenliği Bilincinin Geliştirilmesi" amacı ile Türkiye genelinde, her yıl "Ürün Güvenliği Haftası" etkinlikleri düzenleniyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü de bu hafta kapsamında, toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla amacıyla Samsun'da bir dizi etkinlik düzenledi. 
 

Can ve mal güvenliği oluşturan ürünleri titizlikle incelediklerini belirten Altunsoy, "Yine de Bakanlığımızın yapıcı yaklaşımına rağmen piyasaya teknik düzenlemesine uygun olmayan ve/veya güvensiz ürün arz edenler hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanmakta ve Bakanlığımız ile işbirliği içerisine olmayarak insan sağlığı can ve mal güvenliği için tehdit oluşturan üreticiler açısından caydırıcı olmaya çalışılmaktadır.

Samsun'da 177 ürün için  103 bin 395 TL para cezası uygulandı

Bu çerçevede, 2017 yılının ilk 6 ayında ülke genelinde 57 bin 502 farklı marka/model ürün denetlenmiş olup bu ürünlerin 18 bin 471 adedi uygunsuz bulunmuştur. Uygunsuz bulunan ürünler arasında insan sağlığı can ve mal güvenliği oluşturan 45 ürünün piyasaya arzı yasaklanmış ve bu ürünlerden daha önce piyasaya arz edilenlerin toplatılmasına karar verilmiştir. Yine bu süreçte tespit edilen uygunsuzluklar için toplam 4 milyon 730 bin 367 TL idari para cezası uygulanmıştır. Aynı dönemde İl Müdürlüğümüzce Samsun ilimizde 832 adet ürün denetimi yapılmış olup bunların 177 adedi uygunsuz olduğu için düzeltilmesi için süre verilmiş ve düzeltilmeyen ürünler için 103 bin 395 TL idari para cezası kesilmiş olup, Bakanlığımızın performans değerlendirmesinde İlimiz denetim alanında Türkiye'de 5. olmuştur" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER