Samsun'da Neler Oluyor?

Samsun'da birbiri ardına yaşanan intihar olayları şehrin gündemi oldu. Samsun'da son aylarda ise 9 kişi intihar ederek yaşamına son verdi. Samsun'da çeşitli sebeplerle bunalıma giren 9 kişi ya kendini iple astı, ya silahla kendini vurdu, ya da binadan aşağıya atlayarak hayatını sonlandırdı

Samsun'da Neler Oluyor?

Samsun; hafta sonu Vezirköprü’de 2 kadının intihar etmesinin ardından dün de Samsun'da üretilen Sakız Dondurma'nın sahibi işadamı Mehmet Baş’ın iş yerinde kendini asarak intihar etmesiyle sarsıldı. Üstelik bu intihar vakaları bunlarla da sınırlı değil. Samsun’da son aylardaki haberler derlendiğinde 9 kişi çeşitli nedenlerde dolayı son çareyi intihar etmekte buldu.

İNTİHARI ÇÖZÜM SANIYORLAR

Konuyla ilgili açıklama yapan Samsun Medical Park Tıp Merkezi Psikologu Enise Öziç, yaşamanın her insanın istediği bir durum olduğunu belirterek, “Kimse hayatını veya yaşamını sonlandırmak istememektedir. Ancak yaşam koşuları, sosyal koşullar, kişilik yapısı ve sorunları değerlendiriliş şekli istenmeyen sona doğru kişiyi götürebilmektedir" dedi.

ÇARESİZLİK VE HAYAL KIRIKLIĞI

Kişiyi bu sona doğru götüren konuların başında çaresizlik, aşağılanmışlık, hayal kırıklığı gibi insan yaşamında var olan hislerin kabul edilmemesi olduğunu ifade eden Öziç, "Esasında bu hisler mutluluk ya da üzüntü gibi hislerden çok da faklı değildir. Sanılanın aksine bu tür hisler insanlar arasında çok sık yaşanmaktadır. Ancak çok az dile getirilmektedir. Dolayısıyla da çaresinin olup olmadığı konusunda çoğu insan cevapsız kalmaktadır ve birçoğunun da aklına gelen tek cevap ya da çözüm ‘intihar’ olmaktadır” diye konuştu.

ÇÖZÜM BULMAYI BAŞARAMAZ

İntiharın çözüm sistemi içerisinde yer almasının mümkün olmadığının altını çizen Öziç, “İntihar, kişinin çözüm mekanizmasının sağlıklı çalışmadığını veya karşılaştığı sorunları sağlıklı bir şekilde ele almadığını göstermektedir. Kişi sadece sağlıklı ele aldığını zannetmektedir. Kişinin katlanamadığı duygudan kurtulma zorluğu o kişinin zihninde o kadar kuvvetli olur ki kişi uydurma bir çözüm yolu dışında bir çözüm yolu bulmayı başaramamaktadır” diye konuştu.

NEDENLERİ ARAŞTIRILMALI

Samsun'da son günlerde meydana gelen intihar vakalarının sebeplerine odaklanmak gerektiğini de vurgulayan Enise Öziç, "Bu intiharların nedeni yani, geçim sıkıntısı ya da maddi problemler mi var? İntihar eden popülasyonun yaşı, medeni durumu ve intihar sebepleri çok önemli. Bunları detaylı bir şekilde inceledikten sonra bir şeyler söyleyebiliriz" dedi.

YAKINLARINIZ İLE PAYLAŞIN

İntihara eğilimin kişilik özellikleri ve yaşam koşullarından etkilendiği gibi sosyal yalnızlık hissinden de etkilendiğini ifade eden Öziç, “Dolayısıyla intihara sürüklenen kişinin sosyal çevresinin rolü oldukça önemlidir. Yaşadığı sorunlardan ötürü depresif ruh haline giren kişi dolaylı olarak toplumdan da soyutlanmaya başlamaktadır. Daha da yalnızlaşması sorunlarını daha çok çözümsüz hale getirebilmekte, daha çaresiz hissedebilmekte ve sonucunda umutsuzluk, korku ve yorgunluğun şiddetinin artmasıyla beraber intihar gibi bir eyleme başvurabilmektedir. Bu nedenle sorun yaşadığını fark ettiğimiz kimseye maddi ya da manevi anlamda destek sağlamaya çalışmak, yalnız olmadığı ve sorununun çözümsüz olmadığı konusunda onu ikna etmek intihar oranlarının azalmasına yardımcı olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, olaylar bu kadar can acıtıcı hale gelmeden önce önlem alınması gerektiğini bilmektir. Tıpkı kanser hücrelerine erken müdahalenin kişiyi ölümden kurtarması gibi. Duygular kabul edilmelidir. Her duygu doğaldır ve her insanın başına gelebilmektedir. Çaresizlik, hayal kırıklıkları, aşağılanmışlık ya da hiçe sayılmışlık hisleri, umutsuzluktur" diye konuştu.

AŞIRI NEŞELİ DE OLABİLİRLER

Yaşanan sorun ne olursa olsun çevrede yakın görülen kimselerle paylaşılmalı ve ortak bir çözüm yolu aranması gerektiğinin altını çizen Öziç, çaresizlik hisleri buna rağmen devam ediyorsa bir uzmana başvurarak profesyonel bir destek sağlanması gerektiğini dile getirdi. Enise Öziç, "Bir insan depresyondaysa elbette bir uzmandan destek istenmelidir. Ancak tam tersi bir durum da olabilir. İnsan yaşadığı büyük sorunlara rağmen boşvermişlik duygusu içinde de olabilir. O kişilerin daha da dikkatle izlenmesi gerekir. Çünkü bu durumdaki kişi çözüm bulduğunu sanarak, intiharı düşünebilir. Ve neşeli bir durum içerisinde olabilir. Bu durumdaki kişilerin de mutlaka yardım almaları konusunda yakınları tarafından ikna edilmeleri gerekiyor" diye konuştu.Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER