Samsun'da ne kadar bağışçı var?

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerini organ bağışının önemine ilişkin bilgilendirerek, bu konuda duyarlılık istedi.

Samsun'da ne kadar bağışçı var?

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü  Organ ve Doku Nakli  Bölge Koordinasyon Merkezi, organ bağışıyla ilgili toplumun her kesimini bilinçlendirme ve organ bağışının arttırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri de bilgilendirilerek, meclis üyelerine organlarını bağışlamaları çağrısı yapıldı.

30 BİN KİŞİ ORGAN BEKLİYOR

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü toplantısında, Samsun Organ ve Doku Nakli  Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu  Dr. Mehmet Kazak, meclis üyelerine 'organ ve doku bağışıyla' ilgili sunum yaptı. Türkiye'de 30 bin kişinin halen organ bekleyişi içerisinde olduğunu belirterek,  2 bin 200'e yakın vatandaşın da karaciğer bağışı beklentisinde olduğunu belirtti.

ORGAN NAKLİ İÇİN 2 ŞART VAR

Türkiye'de herkesin organ bağışında bulunabileceğini ancak organ bağışında bulunan kişilerden organ nakli yapılabilmesi için öncelikle beyin ölümünün gerçekleşmesi ve ailesinin onayının alınması gerektiğini kaydeden Kazak, bu şartların gerçekleşmemesi durumunda herhangi bir organ naklinin yapılmasının mümkün olmadığını söyledi.

DİYANET’TEN ORGAN NAKLİNE ONAY

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da organ naklinin İslam Dini'ne uygun olduğu ve 'En büyük sadaka organ naklidir" şeklinde fetva açıkladığına işaret eden Kazak, Samsun'da son olarak Atakum'da yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden Özel Harekat mensubu polis memurunun organlarının 8 kişiye bağışlandığını ve bu kişilerin yaşama yeniden tutunduklarını ifade etti. Samsun'da şimdiye kadar  12 bine yakın kişinin hayattayken organ bağışında bulunduklarını ifade eden Kazak, "Hepimizin bir gün organ nakline ihtiyacı olabilir. Bunun için vatandaşlarımızı organlarını bağışlamaya davet ediyoruz" diye konuştu.
Gülsüm ATİK


 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER