Samsun'da Mülteci Sayısı Düşüyor

Samsun Göç İdaresi İl Müdür Vekili Sinan Taşbaş, son 6 aydır mülteci sayısında artış yaşanmadığını hatta bazı üçüncü dünya ülkelerine gidenlerle birlikte 3 bine yakın düşüş yaşandığını söyledi

Samsun'da Mülteci Sayısı Düşüyor

Ülke genelinde yaklaşık 3 milyon civarında mülteci bulunurken Samsun’da ise bu sayı 13 bin 200 civarında. Samsun’da 6 bin Iraklı yaşarken, 2 bin 500 Suriyeli, 2 bin Afgan ve bin 500 civarında da yabancı uyruklu öğrenci yaşamakta.

 

KOORDİNELİ ÇALIŞIYORUZ

Göç İdaresi İl Müdürlüğü olarak şehre giren tüm yabancı uyrukluların ilk işlemlerini kendilerinin yaptığını kaydeden Samsun Göç İdaresi İl Müdür Vekili Sinan Taşbaş, “Geçtiğimiz yıl 18 Mayıs günü Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Yabancılar Şubesi’nden devraldığımız görevimizi İl Göç İdaresi kurumu altında yapmaktayız. Samsun’a gelen tüm yabancılarla ilgili işlemleri kurumumuz yürütmektedir. Görevlerimiz arasında ikamet izinlerinin verilmesi, yabancı kimlik belgelerinin verilmesi, genel sağlık sigortalarının yatırılması, uluslararası koruma başvurularının alınması ve neticelendirilmesi, herhangi bir suça karışanlar olursa 6458 sayılı kanunun uygun maddelerine göre sınır dışı yapılması. Bu görevleri sadece tek başımıza İl Göç İdaresi olarak değil tüm kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde yapıyoruz” dedi.

İKİ BİNE YAKIN KAYITSIZ MÜLTECİ VAR

Samsun’da yaklaşık iki bine yakın kayıtsız mültecinin olduğunu dile getiren Taşbaş, “Samsun’a gelen zorunlu göç eden mülteciler veya okumak, çalışmak için gelen yabancılara müdürlükçe kimlikler veriliyor. Mülteciler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Genel Sağlık Sigortası ödenerek tüm devlet hastanelerinden sağlık hizmeti alıyor, eczanelerden de ilaç alabiliyorlar. Kayıtsız olan mültecilerin de kayıtlarını yaptırması gerekmektedir. Şu an Samsun’da 13 bin 200 civarında kayıtlı yabancı uyruklu vatandaş var. Yaklaşık olarak da iki bin civarında kayıt yaptırmayan yabancı uyruklu vatandaş olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların da müdürlüğümüze gelerek kayıtlarını yaptırmalarını istiyoruz” diye belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER