Samsun'da 'Medikal' zirvesi

Tıbbi cihazda yerlileşme seferberliğinde Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere sektör temsilcilerini bir araya getirecek zirve toplantısı bugün medikal cihaz ve tıbbi el aletleri üretiminde dünyanın üçüncü bölgesi durumunda olan Samsun'da yapılacak

Samsun'da 'Medikal' zirvesi

Sağlık Bakanlığı'nın tıbbi cihazlarda, medikal aletlerde ve sarf tüketim malzemelerinde yerliye öncelik verip, yerlileşmeyi teşvik etmek için başlattığı seferberlikte Samsun, bugün önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın MEDİKÜM ile birlikte düzenleyeceği zirvede, medikal aletlerde yerli üretimin geliştirilmesi konusunda yapılacak çalışmalarla ilgili yol haritası belirlenecek. Zirveden tıbbi cihaz üretiminin güçlendirilmesi için yol haritasının çıkması bekleniyor.

BÜTÜN TARAFLAR BU TOPLANTIDA
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın medikal cihaz ve tıbbi aletlerde yerli üretimin desteklenmesi için seferberlik başlatıldığını açıklamasının ardından, bu konuda hızlı bir süreç işlemeye başladı.  Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan MediClust Şirketi için Bakanlar Kurulu'ndan onay beklenirken, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) da vakit geçirmeden sürece dahil oldu. OKA'nın MEDİKÜM Derneği ile düzenleyeceği 'Sağlıkta Medikal Seferberlik' zirvesi, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan üst düzey bürokratların yanı sıra, Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve medikal cihaz ve tıbbi el aletleri sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcileri ile sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bugün Sheraton Otel'de yapılacak.

STRATEJİ VE HEDEFLER BELLİ OLACAK
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OKA Başkanı Mevlüt Özen'in de konuşma yapacağı zirvede, Samsun'daki tıbbi cihaz sektörünün tanıtılacak, tıbbi cihazlar endüstrisi için stratejik hedefler, tıbbi cihaz sektörü için dijital fırsatlar ve dijital pazarlama konusu ile ulusal ve uluslararası pazarlarda işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda yapılması gerekenler masaya yatırılacak.

20 FİRMA STANT AÇACAK
Samsun'daki sektör temsilcilerini bir araya getirecek olan zirvede ayrıca 20 firma stant açarak, ürettikleri ve halen dünyaya ihraç ettikleri medikal ürünleri de sergileme fırsatını bulacaklar. OKA tarafından sekreterliği yürütelecek zirve sonunda, medikal cihazlarda yerlileşme seferberliği için yol haritası da belirlenmiş olacak.

MEDİCLUST İÇİN GÖZLER BAKANLAR KURULU’NDA
Öte yandan Türkiye'yi yabancı cihaz bağımlığından kurtarabilmek için atılacak her türlü adımın yanında olacaklarının sözünü veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın talimatıyla kurulan, MediClust şirketi ile Bakanlar Kurulu'ndan onay bekleniyor. Her türlü tıbbi cihaz, alet ve yedek parçaları, laboratuvar malzemeleri, cerrahi malzemeler ve kimyasal, radyoloji ve nükleer tıp malzemeleri ile steril malzemeler ve kimyasal malzemeleri üretmek, ürettirilmek, toptan ve perakende alımını satımını, dağıtımını, ithalat ve ihracatı yapmak, servis ve bakım hizmetlerini vermek amacıyla MediClust Medikal Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin kurulmasına ilişkin Büyükşehir Belediye Meclis kararı, Başbakanlığı gönderildi. Şüzde 93 hisseyle en büyük hissedarı Büyükşehir Belediyesi'nin olduğu 8 ortaklı MediClust'un imtiyazlı şirket olarak, devlete tıbbi cihaz üretimi gerçekleştirebilmesi için Bakanlar Kurulu'nun kararı gerekiyor.

Gülsüm ATİK 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER