'Samsun'da ihtiyaç sahibi sığınmacı sayısı oldukça fazla'

IMPR Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan, “Samsun ve ilçelerinde 15 gün boyunca yerinde ve yüz yüze olarak sığınmacılara ulaştık ve gördük ki Samsun’da ihtiyaç sahibi sığınmacıların sayısı oldukça fazla” dedi

'Samsun'da ihtiyaç sahibi sığınmacı sayısı oldukça fazla'

Ankara merkezli bir sivil toplum kuruluşu olarak, mülteci hakları, doğal afetler, krizler, çatışmalar ve insan hakları ihlallerinden etkilenmiş birey ve toplulukların ihtiyaçlarının ve sorunlarının çözümüne odaklı uluslararası çalışmalar yapan Uluslararası Orta Doğu Barış Araştırmaları Merkezi Derneği (IMPR), Samsun’da yaşayan sığınmacılara yardım eli uzatmak üzere çalışmalara başladı. Samsun il merkezi ve ilçelerde 1 hafta boyunca mülteci ve sığınmacıların sorunları hakkında yerinde çalışmalar yaptıklarını kaydeden IMPR Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan Gazete Gerçek’e konuştu.

 

‘TEK AMACIMIZ İNSANA ULAŞMAK’


Ayhan, “IMPR uluslararası insani yardım gizlilik standartları çerçevesinde ayrım gözetmeme, şeffaflık, tarafsızlık ve hesap verilebilirlik ilkeleri ile çalışmalarını ulusal ve uluslararası alanda sürdürmektedir. IMPR ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığı aktiviteler ve acil destek çalışmalarıyla krizden etkilenen birey ve toplulukların yaşam koşullarının iyileştirilmesinde rol oynamayı amaçlamaktadır. IMPR 2012 yılında resmi kuruluş işlemlerini tamamladıktan sonra insani alanda hızlı bir şekilde çalışmalarını başlatmış, bugün 25 ayrı şehirde kurmuş olduğu insani yardım ofisleri ile yüzbinlerce sığınmacı ve yerel vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılamada sorumlu bir STK olarak görev almaktadır. IMPR krizden etkilenmiş birey ve kesimlere ile seçilmiş hükümetlere saygı temelinde eylem ve projelerinde şeffaflık ve sorumlu davranış gösterme prensipleri çerçevesinde doğrudan ve hızlı bir şekilde yardım etmeyi temel ilke olarak benimsemiştir. Bu noktada bizim tek amacımız, insani yaşam koşullarından yoksun sığınmacılara ulaşmaktır” dedi.

 

 

‘İLKELERİMİZDEN TAVİZ VERMEYİZ’


Prof. Dr. Veysel Ayhan, “Çalışmalarımızı yönlendiren temel ilkemizin başında insani yaklaşım gelmektedir. IMPR İnsani Yaklaşım politikası kapsamında, insanın insan olmaktan dolayı sahip olduğu onurlu yaşam hakkını sürdürmesi için en üst seviyede çalışma yürütmeye odaklanmıştır. IMPR kendi görev tanımlaması temelinde siyasi aktörlerden bağımsız ve tarafsız bir çalışma yürütmektedir. Hem ulusal hem de uluslararası alanda insani yardım çalışmalarına öncelik veren IMPR çatışan taraflara yönelik de bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerini benimsemiştir” şeklinde konuştu.

 

‘BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İLE KOORDİNELİ ÇALIŞIYORUZ’


Sığınmacılara yardım noktasında kurumsal ve etkin yöntemlerle ve aynı zamanda da Birleşmiş Milletler ile koordineli çalıştıklarını kaydeden Ayhan, “15 Ocak 2016 tarihinde çalışma izinleri yönetmeliğinin kabul edilmesinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işbirliği kapsamında BMMYK’ın finansal desteğiyle geçici koruma altındaki yabancıların çalışma izni almaları konusunda ücretsiz danışmanlık çalışmalarını sürdürmektedir. Ofis içerisinde gerçekleştiren danışmanlık hizmetlerinin başlangıç tarihi 23 Mart 2016’da Ankara Bakanlık Yetkilileri ve BMMYK yetkililerinin katıldığı geniş çaplı uluslararası konferans ile başlamıştır. Söz konusu çalışma kapsamında Bakanlık yetkilileri ile birlikte Türkiye’nin değişik illerinde 126 konferans düzenlenmiştir. Ayrıca proje kapsamında yaklaşık 5.100 yabancının iş başvurusu sürecine katılımı gerçekleştirilerek, kayıt dışılığın önlenmesinde sorumlu STK olarak önemli bir görev ifa edilmiştir” dedi


‘SAMSUN’DAKİ SIĞINMACILAR İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR’


Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler sonrasında yoğun sığınmacı göçü alan kentlerden birisi olan Samsun için de yerinde çalışma başlattıklarını kaydeden Ayhan, “Derneğimizin yetkilileri 15 gün boyunca Karadeniz bölgemizde saha çalışmaları yaptı. Rize, Trabzon, Ordu, Giresun ve son olarak Samsun ve ilçelerinde 15 gün boyunca yerinde ve yüz yüze olarak sığınmacılara ulaştılar. Samsun için konuşmak gerekirse, ihtiyaç sahibi sığınmacılar gerçekten fazla. Sığınmacılara ve göçmenlere birçok kurum üzerinden fayda sağlanmak istense de bu durum bazen yeterli olamıyor. Yerinde yaptığımız çalışmalar sonucunda da bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Bu insanların bir an önce adapte olması veya ihtiyaçlarının karşılanıyor olması ülkemiz ve toplumumuz için elzem bir durumdur. Bu noktada biz Samsun ve diğer komşu iller için kolları sıvadık. Birçok durum, birçok aile tespit ettik. Bu insanlarla bire birde, yüz yüze olarak konuştuk. İhtiyaçlarını gördük, fotoğrafladık ve düz yazıyla en doğal haliyle raporladık. Bu raporları öncelikle genel merkezimizde konunun uzmanı arkadaşlarımızla değerlendirip bir proje haline getireceğiz. Daha sonra ise planlamamızda bir aksaklık çıkmazsa IMPR yardım elini Samsun’a da ulaştıracağız” şeklinde kaydetti.

 

Serhat TÜRK

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER