Samsun'da İhracat Toparlanıyor

Samsun'da mart ayında Rusya, Suriye ve Irak'a yapılan ihracat büyük bir gerileme gösterirken, İran, Suudi Arabistan ve Mısır ihracatı artış gösterdi. Endonezya ile yapılan ihracatı rakamı ise rekor kırdı

Samsun'da İhracat Toparlanıyor

Samsun'un mart ayı ihracat rakamları belli oldu. Mart ayında uçak krizi nedeniyle Rusya, IŞİD ve iç karışıklıklar nedeniyle de Irak ve Suriye'nin yanı sıra Libya ve İtalya'ya yapılan ihracat adeta dibe vurdu. Samsun'dan mart ayında İran, Suudi Arabistan, Mısır'a yapılan ihracat artışı dikkatlerden kaçmazken en büyük ihracat rekoru Endonezya ile kırıldı

SURİYE İHRACATI DİBİ GÖRDÜ

Suriye’deki iç karışıklık ve IŞİD nedeniyle ekonomide de büyük sorunlar yaşayan Suriye'ye, Samsun'dan yapılan ihracat bu yılın mart ayında adeta dibi gördü. Geçen yılın aynı ayında 1 milyon 338 bin dolarlık ihracat yapılan Suriye'ye bu yılın mart ayında Samsun'dan sadece 446 bin dolarlık ihracat yapılabildi.

RUSYA TİCARETİ GERİLEDİ

Rus uçağının düşürülmesinin ardından, Türkiye ile ekonomik ve ticaret ilişkilerini donduran Rusya ile yaşanan kriz Samsun ihracatını olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Geçen yıl mart ayında Samsun'dan 1 milyon 551 bin dolarlık ihracat yapılan Rusya'ya, bu yılın mart ayında ise 358 bin dolarlık ihracat yapılabildi. Rusya ile ticaret ilişkilerinin önümüzdeki aylarda da büyük bir düşüş göstereceği belirtiliyor.

UKRAYNA İLE İHRACAT ARTIŞI

Rusya'ya ihracat düştü ama bu ülkenin son yıllarda büyük sorunlar yaşadığı Ukrayna'ya olan ihracat arttı. Geçen yıl mart ayında 239 bin dolarlık ihracat yapılan Ukrayna'ya bu yılın mart ayında Samsun'dan 452 bin dolarlık ihracat yapıldı.

İTALYA İHRACATINDA REKOR GERİLEME

Samsun'dan yapılan ihracatta en büyük düşünün yaşandığı ülke ise İtalya oldu. Yüzde 65.57'lik bir gerilemeyle İtalya'ya olan ihracat 6 milyon dolar seviyesinden, bu yılın mart ayında 2 milyon dolar seviyesine kadar düştü. Samsun'un İsrail'e yaptığı ihracat da mart ayında büyük ölçüde geriledi. Geçen yıl mart ayında 4 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı İsrail'e, bu yıl mart ayında ise 2 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

IRAK PAZARI DA ERİDİ

Samsun ihracatında yıllardır ilk sıralarda yer alan Irak'a olan ihracat da düşme trendini sürdürüyor. Samsun'dan geçmiş yıllarda aylık 13 milyon dolar seviyesinde ihracat yapılan Irak'a, bu yılın mart ayında ise 4 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu ihracat geliriyle Irak'a yapılan ihracat yüzde 69.89 oranında geriledi.

 

 

İRAN İHRACATI ATAĞA GEÇTİ

Uygulanan ambargoların yavaş yavaş kalkmaya başlamasıyla, Türkiye ile olan ticaretini de yeniden düzeltmeye başlayan İran, Samsun ile ticari ilişkilerini de onarma yolunda. Geçen yıl mart ayında 449 bin dolar seviyesinde ihracat yapılan İran'a, bu yılın mart ayında ise adeta bir patlama yaşanarak 1 milyon 51 bin dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirildi. İran'a Samsun'dan yapılan ihracat miktarı bu rakamlarla birlikte yüzde 133 oranında artış gösterdi.

HOLLANDA YİNE ZİRVEDE

Samsun ihracatında büyük bir pay sahibi olan Hollanda ile olan ticaret ilişkileri de artarak sürüyor. Samsun'dan geçen yıl 14 milyon dolar seviyesinde ihracat yapılan Hollanda'ya bu yıl mart ayında ise 17 milyon dolar seviyesinde dışsatım yapılarak, gelir elde edildi. Hollanda ihracatındaki artış yüzde 22 olarak gerçekleşti.

ENDONEZYA İHRACATI REKOR KIRDI

Uzakdoğu ülkelerinden Endonezya'ya Samsun'dan yapılan ticaret ise istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Geçen yıl mart ayında 59 bin dolar seviyesinde ihracatın yapılabildiği Endonezya'ya bu yılın mart ayında ise 3 milyon 177 bin dolar seviyesinde ihracat yapılarak adeta rekor kırıldı. Endonezya'ya Samsun'dan yapılan ihracat miktarı bu yılın mart ayında yüzde 5 bin 247 artış gösterdi.Samsun'un mart ayı ihracat rakamları belli oldu. Mart ayında uçak krizi nedeniyle Rusya, IŞİD ve iç karışıklıklar nedeniyle de Irak ve Suriye'nin yanı sıra Libya ve İtalya'ya yapılan ihracat adeta dibe vurdu. Samsun'dan mart ayında İran, Suudi Arabistan, Mısır'a yapılan ihracat artışı dikkatlerden kaçmazken en büyük ihracat rekoru Endonezya ile kırıldı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER