Samsun'da Hayvan Pazarları Yeniden Kapatıldı

Türkiye, son yılların en büyük şap karantinasını yaşıyor. Samsun Tarım İl Müdürlüğü de kurban bayramı öncesi önlem alarak hayvan pazarlarını kapattı

Samsun'da Hayvan Pazarları Yeniden Kapatıldı

Geçen yıl eylül ayında Van'da başlayan ve diğer illere sıçrayan şap hastalığı nedeniyle Türkiye'deki hayvan pazarlarının çok büyük bir bölümü halen kapalı. Kars, Çorum, Kırşehir, Burdur gibi illerdeki hayvan pazarları halen kapalı olurken, Samsun'daki pazarlar da geçtiğimiz hafta cuma günü kapatıldı. İlk olarak köy muhtarlarına el broşürü ile pazarların kapatılacağı yönünde bildiri dağıtılacağı bilgisi verilirken, hastalık riskinin acilen önüne geçilmesi için köy camilerinden hoparlörle anons yapıldı.

 

5 HAYVAN PAZARI KAPATILDI

Geçtiğimiz yılsonu itibariyle baş gösteren ve Türkiye hayvancılık sektörünü ciddi tehdit eden şap hastalığı nedeniyle birçok ilde hayvan pazarları kapatılırken Kurban Bayramı öncesinde önlem olarak Samsun’daki 5 hayvan pazarı kapatıldı. Tarım İl Müdürlüğü’nün organizesinde toplanan Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu kararı ile pazarlar kapatıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Tarım İl Müdürü Kadir Güven, “Çarşamba ilçesinde 3 ahırda Bafra ilçesinde 2 olmak üzere toplam 5 ahırda şap hastalığı şüphesiyle karşılaşıldı” dedi.

HAYVAN TİCARETİ ŞİMDİLİK DURDU

Şap hastalığı şüphesi ile karşılaşılan ahırlarda kontrollerin yapıldığını dile getiren Güven, “Türkiye genelinde şap hastalığı ile ilgili sıkı önlemler alınarak kontroller yapıldığı gibi Samsun’da da ilgili birimler kontrollerini yapıyor. Çarşamba ve Bafra ilçelerinde karşılaşılan şüpheler sonucu Kurban Bayramı öncesi hayvan ticaretinin kısıtlanmaması için böyle bir önlem almak zorunda kaldık. Vezirköprü, Kavak, Bafra, Çarşamba ve Terme ilçelerinde faaliyet gösteren hayvan pazarlarında hayvan ticaretini şimdilik durdurduk” diye belirtti.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER