'Samsun'da hayvan dövüşleri yapılıyor'

Karadeniz Bölgesi İnsan-Hayvan ve Doğa Kaynaklarını Koruma Derneği Başkanı Hümeyra Ulubay, Samsun’da hayvan dövüşleri yapıldığını söyledi.

'Samsun'da hayvan dövüşleri yapılıyor'

Samsun’un merkez ilçelerinin yanı sıra Çarşamba, Bafra ilçeleri başta olmak üzere çoğu ilçelerde hayvanların dövüştürüldüğünü ve bundan insanların ticari kazanç sağladığını öne süren Karadeniz Bölgesi İnsan-Hayvan ve Doğa Kaynaklarını Koruma Derneği Başkanı Hümeyra Ulubay, “Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Samsun’da da hayvanları dövüştürerek bundan zevk alan ve maddi kazanç sağlayan insanlar var” dedi.

ÇOK ACI DURUM

Köpek ve horoz dövüşlerinin yapıldığını ve bunun ticarete dönüştürüldüğünü dile getiren Başkan Ulubay, “Samsun’da bazı muhtarların ve bazı derneklerin de hayvan dövüşlerini organize ettiğini dernek olarak tespit ettik. Bu işin karşısında durması gereken ve halkın yanlışına dur demesi gereken kişilerin bu işe adeta önayak olması ve hatta bu dövüşleri organize ediyor olması çok acı bir durum. Çoğu zaman hayvanların ölümüne dahi sebep olan bu dövüşlerin önüne geçilmesi gerekmektedir” diye belirtti.

UYARILARA SESSİZ KALINIYOR

Samsun İl Hayvan Koruma Kurulu’nun hayvan dövüşleri ile ilgili önlem almadığını kaydeden Başkan Ulubay, “Samsun’da hayvanların korunması adına kurulan kurul hayvanların ölümüne göz göre göre sessiz kalıyor. Çoğu yerde yapılan hayvan dövüşleri ile ilgili önlem almadıkları gibi buna dur dahi denmiyor. Bu kurul derneğimizi de kabul etmediği gibi uyarılarımıza sessiz kalıyor. Hayvan polisinin de kurularak hayvan dövüşü yaptıran kişilerin gereken cezayı alması gerekmektedir. Samsun’da ve Türkiye genelinde hayvan dövüşü yaptıran kişilerin listesini hazırladım ve bunu ay sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunacağım” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER