Samsun'da Güneş Enerjisi Teşvik Edilmeli

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Samsun’un güneyinin güneş koridorunda olduğunu belirterek, güneş enerjisi sisteminin teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti

Samsun'da Güneş Enerjisi Teşvik Edilmeli

CHP, Antalya'da 26. Dönem 1. Yasama Yılı Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı'nı düzenliyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı toplantıda dokunulmazlıklar konusu ve gelecek dönem nasıl hareket edileceği masaya yatırılacak. Parti kurmaylarının yanı sıra her milletvekili de görüşlerini beyan ederken Samsun Milletvekilleri Hayati Tekin ve Kemal Zeybek de görüş beyan etti.

 

CHP OLARAK MİTİNG YAPALIM

Toplantıda ilk konuşan Hayati Tekin, “Sivil toplum örgütleriyle yapılacak olan mitinglere dikkat edelim ve mümkünse sadece CHP olarak miting yapalım. Bazı eylemlerde farklı telden çalanlar oluyor. Onun için CHP’ye çamur gelmemesi için kendi yaptığımız mitinglerimizi kendimiz organize edelim. Sanayiye dönük projelere ağırlık verilmesi gerekmektedir. Ülkemiz maalesef sanayi alanında gerilerde kaldığı gibi sanayileşip kalkınamıyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri istimlak edilip binalarının da yapılarak Çin misali yatırımcıya üretim yaptığı müddetçe bedava verilmesi gerekmektedir” dedi.

GÜNEŞ SİSTEMİ MECBUR KILINMALI

Tekin, “Otomobil konusunda ciddi atılımlar ile hem otomobil sanayinde hem de petrol tüketiminde devrim gerçekleştirilebilir. Hibrit otomobil denilen elektrikle çalışan otomobil üretiminin ve kullanımının teşvik edilmesi ekonomiye büyük katkı sağlayacaktır. Hibrit otomobilin kullanımının yaygınlaşması petrol tüketimini de azaltacak. Devlette bununla ilgili birçok araba tahsisinin mecbur kılınması gerekiyor. Güneş sistemi mecbur kılınmalı ve bu sistem geliştirilmeli. Türkiye güneş koridorunda İzmir’den başlamak üzere Antalya’nın kuzeyi, Samsun’un güneyi olmak üzere Anadolu’yu paralel kesen bir güneş koridoru var. Burada insanlara evlerinde güneş enerji sisteminin mecbur kılınarak enerji tüketiminde de kara geçilmesi gerekmektedir. 152 kilometre uzunluğunda 2 kilometre uzunluğunda bir şehir olan Samsun maalesef deniz trafiğinden yeteri kadar yararlanılamıyor. Samsun kadar Türkiye içinde önemli bir yere sahip olan Çarşamba ve Bafra ovalarından maalesef yeteri kadar verim alınamıyor. Yanlış politikalardan dolayı çiftçi mağdur edildiği gibi topraklarımızda kendi kaderine terk edilerek yok ediliyor” diye belirtti.  
Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER