Samsun'da FETÖ'ye 17 ayrı dava

Samsun'da Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) üye oldukları gerekçesiyle halen cezaevinde tutuklu bulunan 267, tutuksuz olarak yargılanacak 316 kişi olmak üzere toplamda 583 kişiyi kapsayan FETÖ davalarıyla ilgili iddianamelerin hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğu öğrenildi. Samsun’da bu kapsamda 17 ayrı FETÖ davası açılacak

Samsun'da FETÖ'ye 17 ayrı dava

Samsun'da FETÖ terör örgütü üyelerine yönelik gözaltı ve operasyonlar devam ederken, halen tutuklu olanlara yönelik açılacak davalarla ilgili iddianamelerin hazırlıkları da tamamlanmak üzere. Şimdiye kadar bir davanın açıldığı FETÖ'ye yönelik Samsun'da Cumhuriyet Savcılarının açacağı dava sayısı ilk etapta 17 olarak belirlendi. Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davalar, her meslek grubuna yönelik olarak ayrı ayrı gerçekleştirilecek. FETÖ'nün 'sıkıyönetim komutanı' olduğu öne sürülen eski Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken de Samsun'da hakim karşısına çıkacak. Halen FETÖ'den tutuklu olarak cezaevinde bulunan 4 mülki amirinin dosyaları Ankara'ya gönderilecek.

İLK FETÖ DAVASI: BANKA ASYA

Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yetkilendirildiği davaların ilki olan Bank Asya davası 4 Kasım'da başladı. ‘FETÖ-PYD'ye üye olmak, cemaate yakın okullarda çalışan öğretmenlerin maaşlarında usulsüz kesintiler yaparak örgüte aktarmak, resmi belgede sahtecilik, Bankacılık Kanunu'nda tanımlanan zimmet suçunu işlemek, terör örgütüne finans sağlamak’ suçlarından aralarında Bank Asya Samsun Bölge Müdürü E.A., Bank Asya Samsun Şubesi Operasyon Yönetmeni O.E., ile Bank Asya çalışanlarının da bulunduğu toplam 12 kişi tutuklu bulunuyor. Operasyon kapsamında yaklaşık bin 500 banka dekontu ve belgenin kriminal incelemelerinde birçoğunun sahte olduğunun tespit edildiği ve mesai saatleri dışında da çalışmalar yaptıkları öne sürülüyor.

HAKİM VE SAVCILAR ANKARA’YA

Samsun'da halen cezaevinde tutuklu bulunan Vali Yardımcıları Metin Borozan ve Mehmet Ali Yıldırım ile Terme Kaymakamı İlyas Gün ve Salıpazarı Kaymakamı İskender Çolak'a ilişkin dosyaların yanı sıra Samsun Adliyesi'ndeki operasyonda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 39 hakim ve savcıya yönelik dosyalar da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Bu isimlerle ilgili FETÖ iddianamesi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanacak. Hakim ve savcılar ile mülki amirler, Samsun Kapalı Cezaevi'nden alınarak, Ankara'ya gönderilecekler.

GARNİZON KOMUTANININ DAVASI SAMSUN’DA

Daha önce Ankara'da yargılanması beklenen ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ortaya çıkan belgelerde FETÖ'nün Samsun-Sinop Sıkıyönetim Komutanı olarak görevlendirildiği iddia edilen Samsun eski Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken ile birlikte, aralarında 2 üsteğmen, 1 astsubayın ve 3 Jandarma komutanın yer aldığı askerlerin yargılaması ise Samsun'da yapılacak. Mehmet Şükrü Eken ile birlikte bu askerler, Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesindeki "Anayasayı ihale teşebbüs" ve 312. maddesindeki "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi" suçlarından hazırlanacak iddianame kapsamında 2017 yılı başından itibaren hakim karşısına çıkacaklar.

AYRI AYRI DAVALAR AÇILACAK

Samsun'da FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanan kamu görevlilerine, alındıkları kurumlara yönelik ayrı ayrı dava açılacak. Örneğin Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan operasyonlarda gözaltına alınan polisler de yine toplu halde yargılanacaklar. Toplamda halen 110 kişili davada, bir başsavcı vekili ve 2 cumhuriyet savcısının hazırlıklarını sürdürdüğü iddianamenin önümüzdeki ay içerisinde, Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulması bekleniyor. Emniyet mensupları ile ilgili davada ocak ayından itibaren görülmeye başlanacak.

17 AYRI DAVA AÇILACAK

Samsun'da FETÖ davalarının belli başlı 17 ayrı başlık altında görülmesi bekleniyor. Bu davalar içerisinde dikkat çekici olanlardan birisi de kapatılan Canik Başarı Üniversitesi'ndeki operasyonda tutuklanan mütevelli heyeti, yönetici ve personeline yönelik. Toplamda 13 kişili davada, Başarı Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti üyeleri, 'FETÖ-PYD'ye üye olmak', 'FETÖ-PDY'ye himmet adı altında para toplamak' gibi suçlamalardan hakim karşısına çıkacaklar.

156 SANIKLI EĞİTİM DAVASI

Samsun'da iddianame hazırlıkları devam eden ve 156 sanıklı önemli bir dava da Milli Eğitim'den ihraç edilen ve FETÖ'den tutuklanan öğretmenlere yönelik. Bu öğretmenler de 'FETÖ üyesi' olmak suçlamasıyla karşı karşıyalar. Bu öğretmenlerin çoğunluğunun 17-25 Aralık operasyonlarından sonra Bank Asya'ya destek amacıyla para yatırdıkları gibi delillerin iddianamede yer alacağı belirtiliyor.

AKTİF EĞİTİM SEN DAVASI

Milli Eğitim'de öğretmenlere yönelik açılacak bir diğer dava da Aktif Eğitim Sen üyesi olanlara yönelik. Ayrı olarak iddianame hazırlanacağı öğrenilen bu davada da örgüte yakınlığı ile bilinen Aktif-Sen FETÖ'ye para aktarımında kullanıldığına yönelik iddianame hazırlanacağı belirtiliyor.

OMÜ’DE AKADEMİSYENLER YARGILANACAK

Samsun'da açılacak ve dikkatle izlenecek diğer bir FETÖ davası ise OMÜ'de aralarında profesör, doçent ve araştırma görevlisi gibi akademisyenlerin de bulunduğu 13 sanıklı OMÜ davası. Bu kapsamda daha önce OMÜ'de görev yapan akademisyenlerle ilgili iddianamenin de gelecek ay içerisinde mahkemeye sunulacağı belirtiliyor.

BYLOCK DAVASI AYRI GÖRÜLECEK

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nca iddianamesi ocak ayına sarkması beklenen diğer bir dava ise FETÖ'nün şifreli haberleşme sistemi olan ByLock kullanan kamu çalışanlarına yönelik olacak. MİT'in bu programla ilgili çözümlemeyi tamamlamasının ardından, halen cezaevinde bulunan ve tutuklanacak isimler de ByLock davasında hakim önünde hesap verecekler.

İŞTE AÇILACAK FETÖ DAVALARI

Samsun'da FETÖ/PDY ile ilgili davalarda toplamda 600'ün üzerinde kişinin mahkemeye çıkacağı belirtilirken, ilk aşamada 17 başlık altında toplanan FETÖ davaları şöyle: “15 sanıklı OMÜ davası, 11 sanıklı Canik Başarı davası, 8 sanıklı komutanların yargılanacağı dava, ByLock davası, 110 sanıklı Emniyet davası, 156 sanıklı Milli Eğitim davası, 4 infaz koruma memurunun sanık olduğu cezaevi davası, 13 sanıklı OMÜ davası, 12 sanıklı Güven, Hukuk, Tahkim ve Arabuluculuk Derneği'ne yönelik örgütün kasası olduğu iddia edilen Avukat Cem Şenocak'ın da tutuklu olduğu TAHKİMDER davası, Okulun yönetici, mütevelli heyeti ve çalışanlarının yer aldığı 8 sanıklı Feza Koleji davası, Aktif Eğitim Sen başkan ve yönetiminin yer aldığı 6 sanıklı Aktif Sen davası, aralarında Samsun'un önemli işadamlarından Tozlu Giyim'in sahibi Hüseyin Tozlu ile birlikte 16 işadamının sanık olduğu Tozlu davası, 7 adliye personelinin sanık olduğu dava, aralarında eski Samsun Sağlık Müdürü Yusuf Köksal ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dursun Mehmet Mehel'in de yer aldığı 'Beyaz önlüklüler' davası, 2 sanıklı Müftülük davası, 3 sanıklı TEDAŞ davası ve kamu çalışanı olmayan işyeri sahiplerinin dahil olduğu 48 sanıklı esnaf davası yer alıyor.


Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER