Samsun’da “Falcon Fest” festivali nefes kesecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) işbirliğiyle, 19 ülkeden 100 maceraperest Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu'nda bir araya gelerek “Falcon Fest”te yeteneklerini sergileyecek. 

Samsun’da “Falcon Fest” festivali nefes kesecek

Falcon Fest’te, 19 Basejumper, 415 metre tırmanış, kano ile kanyon geçişleri ve paramotor görsel şölenleri düzenlenecek. Festival hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, “Büyükşehir Belediyesi ve SAMTAB işbirliğiyle düzenlemiş olduğumuz ve ilkini bu sene yapacağımız ‘Falcon Fest’ programı hakkında kamuoyunu bilgilendirmek istedik. Festival Vezirköprü ilçemizde yer alan Şahinkaya Kanyonu’nda gerçekleşecektir. Kanyonun yaklaşık boyu 1200 metre, yüksekliği ise su seviyesinden itibaren 415 metredir. Bahsettiğimiz yerin su derinliği ise 85 metredir. Bu seviye zaman zaman 95 metrelere kadar çıkabiliyor. Bu kanyonu ilk duyduğumuzda merak ettik ve gidip incelemelerde bulunduk. Biz oraya gittiğimizde burada çeşitli spor aktiviteleri yapabilir miyiz şeklinde aklımızda bazı düşünceler oluştu. Bunun üzerine bu bölgeyi bir turizm merkezi haline getirebileceğimizi tartıştık. Daha sonra ise bu işin uzmanlarıyla görüşmelere başladık. Bölgede yaptığımız eylem planlarımızın ardından kendimize bir rota belirledik ve bu şekilde bir organizasyon yapmayı düşündük. Dünden itibaren bu bölgeye sporcularımız gelmeye başladı. Hatta dünden itibaren yabancı uyruklu bir bayan dünya rekoru için vadinin bir ucundan diğer ucuna tel çekerek o telin üzerinde beklemeye başladı. Hedefi ise 100 saat bu telin üzerinde kalabilmek. Yarın sabah 19 ülkeden 19 yabancı olmak üzere toplam 22 sporcumuz basejumper denilen zirveden kendilerini suyun üzerine bırakma sporunu gerçekleştirecekler. Her 3 dakikada bir sporcu atlayacak zirveden. Bunun akabinde 8 dağ tırmanıcısı gelecek. Bu sporcular da kanyondaki 415 metrelik ve 75-80 derecelik bir kayaya gerekli aparatlarını kullanarak tırmanacaklar. Bunun yanında Kano yarışmaları düzenleyeceğiz. Bunun için yaklaşık 100 sporcu rezerve etti. Ayrıca bölgede yamaç paraşütleri de düzenlemeyi düşünüyoruz. Yarın sabah saat 09.00 itibariyle yarışmalarımız başlayacaktır” diye konuştu.
Arlı, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıldönümünde Samsun’u turizm alanında uluslararası bir bölge haline getirmek istediklerini belirterek sözlerini tamamladı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER