Samsun'da darbe girişimini anlattılar

Samsun Büyükşehir Belediyesi, hain terör örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminde medyanın rolünü mercek altına aldı.

Samsun'da darbe girişimini anlattılar

Moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar Süleyman Özışık’ın yaptığı ‘Ulusal ve Uluslararası Medya Boyutuyla 15 Temmuz’ konulu konferansta Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek, Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci-Yazar İbrahim Erdoğan ve İnternethaber.com Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık darbe girişimi gecesini ve medyayı anlattılar. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferansa AK Parti Milletvekili Hasan Basri Kurt, Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ve vatandaşlar katıldı.

ÖZIŞIK: EROL OLÇAK 200 METRE ÖNÜMDE ŞEHİT DÜŞTÜ

Konferansın ilk konuşmasını yapan Hadi Özışık, “15 Temmuz gecesi Ensonhaber’in sahibiyle telefonla konuşuyorduk. Birden bir sessizlik oldu. Serkan benden 100 metre öndeydi. ‘Abi tanklar var’ diyerek telefonu kapattı. Daha sonra darbe girişiminin yaşandığını öğrendik. Editör ekibimiz beni arayarak ‘ne yapacağız?’ diye sordu. Ben de, ‘demokrasinin yanında olacağız’ dedim ve tam gaz herkes haber merkezine gelerek darbenin karşısında durmaya davet ettim. Tüm ekibimiz el ele vererek demokrasiye sahip çıktı. HDP’ye oy veren AK Parti’ye karşı olan bir delikanlı bana, ‘bu gece o gece değil’ diyerek tankların karşısında durdu. Köprüde millet ‘bu gece sabaha kadar ölsek de kalsak da direnelim’ diyordu. Erol Olçak benim 200 metre önümde şehit düştü. Hastaneye ilk gidenlerden birisi de bendim. Ayrışmanın adeta tavan yaptığı günlerdeyken insanlar 15 Temmuz gecesi adeta tek vücut oldu. 15 Temmuz gecesinde Hande Fırat’ın yapmış olduğu yayınları kimse inkar edemez. Hande Fırat’ın Cumhurbaşkanımıza bağlandığı andan itibaren Doğan Grubu darbe girişimine karşı büyük bir mücadele verdi. O mücadeleden sonra CNN Türk hepimizin oldu. Biz Türkiye’nin en sorumlu medyasıyız. İnternet medyasının bir yasası yok. Bunun için de çok uğraş veriyoruz. Yasası dahi olmayan internet medyası 15 Temmuz gecesi büyük bir sınav verdi” dedi.

ERDOĞAN: O GECE SİTEMİZİ SUSTURMAYA ÇALIŞTILAR

Haber 7 internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan ise, “Milli mücadelenin başladığı şehirde 15 Temmuz’u konuşmak benim için çok anlamlı. İnternet medyası çok hızlı gelişen ve rahat ulaşılan etkili bir mecra oldu. Herkesin elinde telefonla haberi alabildiği ve yayabildiği bir mecra. 15 Temmuz gecesinde hadisenin olduğu dakika hepimiz görevimizin başında ve daha etkin bir şekilde çalışma yürüttük. Darbecilerin whatsapp grubunda internet medyasının susturulması için emirlerin verildiğini öğrendik. Özellikle Haber 7 internet sitesinin susturulması için emirler verilmiş. Tüm medya o gece çok önemli bir mücadele verdik” diye belirtti.

ÇİÇEK: İSLAM YİNE İSLAM’LA BİTİRİLMEK İSTENDİ

Gazeteci yazar Nevzat Çiçek da, “Rabbim bir daha darbeyi anlatmayı bize nasip etmesin. Ben Mısır’da darbe sürecini yaşadığımda, bu sürecin bizim ülkemizde yaşanmaması için dualar ettim. O gece darbe girişimini öğrenince adeta şok oldum. Çoğu yerde bazı kesimin dışladığı roman vatandaşlarının Vatan Caddesi’nde tanka karşı durduğunu gördüm. Vatan Caddesi’ni geçemedikleri için İstanbul’daki darbe girişimi de büyük oranda engellendi. 15 Temmuz yaşarken, ‘bu neden oldu?’ sorusunu sormak lazım. Bu darbe girişimi iki amaç için yapıldı. Birisi İslam’ın İslam’dan uzaklaştırılması hareketi, diğeri ise yaşanan istikrarın önüne geçmekti. İslam dünyasına direk müdahale etmek isteyen Amerika 1982 yılından itibaren İslam’a karşı İslam’la bir savaş açtılar. İslam yine İslam’la bitirilmek istendi” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER