Samsun'da Binlerce Kişi Kara Liste Sınırında

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin verilerine göre, yılın ilk iki ayında bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı arttı. Protestolu senet tutarında ise Samsun 9. sırada yer aldı

Samsun'da Binlerce Kişi Kara Liste Sınırında

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı verilerini açıkladı. Buna göre bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı geçen yılın ilk iki ayına göre yüzde 10 arttı. Samsun, 2016 yılının ilk iki ayında, protesto edilen senet sayısında,  9. sırada yer aldı.

TAKİP SAYISI ARTTI

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin açıkladığı verilere göre 2016 yılının ilk 2 ayında birden fazla kaydı bulunan kişilerin bir kez sayılmasıyla elde edilen veriler dikkate alındığında; bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı geçen yılın ilk iki ayına göre yüzde 24 oranında artarak 2016 yılının ilk iki ayında 149 bin kişi oldu. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde yüzde 1 oranında artarak 204 bin kişi oldu.

3 MİLYON KİŞİ KARA LİSTEDE

TBB Risk Merkezi'nin verilerine göre bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödememiş kişilerden halen borcu devam edenlerin sayısı ise Türkiye geneli için bireysel kredide 1 milyon 668 bin 906 kişi, bireysel kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı ise 1 milyon 958 bin 841 kişi olarak açıklandı. Bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödemediği için bankalar tarafından hakkında icra takibi ve yasal işlem başlatılan kişi sayısı ise 2 milyon 654 bin 712 kişi olarak açıklandı.

PROTESTO EDİLEN SENETLER

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, protestolu senetler ile ilgili verileri de il bazında tek tek açıkladı. Yılın ilk iki ayında, protesto edilen 154 bin adet senedin parasal tutarı 1,7 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre ise protesto edilen senet adedi yüzde 3 oranında azalırken, senet tutarı ise yüzde 12 oranında arttı. TBB Risk Merkezi'nin verilerine göre protesto edilen senetlerin il bazındaki sıralamasında Samsun 9. sırada yer aldı. Buna göre Samsun'da ocak ayında toplam 12 milyon 933 bin TL tutarında bin 288 adet senet protesto edildi. Şubat ayında ise 23 milyon 701 bin TL tutarında bin 100 adet senedin protesto edildiği açıklandı. Bu rakamlarla birlikte yılın ilk 2 ayında Samsun'da protesto edilen senet sayısı 2 bin 388 adet olurken, bu senetlerin toplam miktarı ise 36 milyon TL olarak belirtildi.

KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE ARTIŞ

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, bankalara ibraz edilen çek tutarlarını ve karşılıksız işlemi yapılan çeklerle ilgili verileri de açıkladı.  Buna göre Samsun'da 24 milyon 896 bin TL tutarında 643 adet çek, ocak ayında karşılıksız çıktı. Şubat ayında ise 39 milyon 681 bin TL tutarında toplam 1627 adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı.  Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere göre toplam oranı ocak ayında 4.8, şubat ayında ise 5.8 olarak gerçekleşti. Karşılıksız işlemi yapılan çek adedi yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttı.

BANKALARDAN KREDİ YARIŞI

Türkiye Bankalar birliği Risk Merkezi krediler ve tasfiye olacak alacaklar bilgileri kapsamında ise Samsun'da ocak ayında Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası ve Halk Bankası tarafından kamudan verilen kredi miktarını 4 milyon 599 bin 364 bin TL, özel bankalar aracılığıyla ile 6 milyon 990 bin 863 TL olarak açıkladı.

Gülsüm ATİK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER