Samsun’da bazalt aranacak

Günümüzde pek çok alanda kullanılan ve kullanım alanı hızla gelişen en doğal taşlardan biri olan Bazalt, kurulacak Bazalt Ocağı projesi kapsamında Samsun’un Terme ilçesinin Kocaman Mahallesi’nde aranacak.

Samsun’da bazalt aranacak

Samsun’un Terme ilçesi Kocaman Mahallesi mevkiinde yer alan ve Kemal Çamlıbel tarafından yapılması planlanan II-A Grubu Bazalt Ocağı projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Süreci tamamlandı. Samsun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden olur alan proje kapsamında çalışmalara başlanacak.

BAZALT NEDİR:

Bazalt, volkanik kaya kütlelerinden biri. Siyah renkte ve kesif yığınlar halindedir. Doğada kütle, damar ve akıntı halinde bulunur. Başlıca özelliklerinden birisi, altıgen prizmalar biçiminde, büyük sütunlar meydana getirmesidir. Bu sütunlar, mağma akıntılarının soğuyup büzülmesinden ileri gelmiştir. Sert ve dayanıklı bir taş olduğundan kaldırım, yapı taş, demiryolu, köprü malzemesi olarak kullanılır. Yeryüzünde çok bol olan bazalt, bazı memleketlerde, binlerce kilometrekarelik yerleri örter. Kuzey İngiltere, İrlanda, Almanya ve Amerika'da büyük Hindistan'da Dekkan bölgesindeki bazalt yığınları 300.000 kilometrekarelik geniş bir bölgeyi kaplar. Dünyadaki teknolojik ve bilimsel gelişmeler insanlarda çevre bilinciyle birlikte, daha sakin ve doğal ortamlarda yaşama arzusunu ve özlemini doğurmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de özellikle büyük şehirlerde ve turistik yörelerde, hem yapılarda hem topluma açık ve kapalı alanlarda doğal taşlar kullanılmaya başlanmıştır. Aşınma ve iklim şartlarından en az etkilenmesi nedeniyle Bazalt tercih edilme sırasında, önde gelen doğal taştır. Yakın gelecekte vazgeçilmez olacağı kesin gözle bakılan Bazalt'ın, kullanım alanı her geçen gün genişlemektedir.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER