'Samsun'da at eti kullanılmaz'

Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, 'Samsun’da at eti veya it eti kullanılmaz. Fakat manda eti, kelle, sakatat kullanılmaz demiyorum. Esnaf bunları bilmeden de alabilir, bilerek alan da varsa cezasını çekmeli' dedi

'Samsun'da at eti kullanılmaz'

Tüketicinin doğru bilgilendirilmesi için gıda etiketlerinde düzenlemeye gidiliyor. Lokanta, restoran gibi mekanlarındaki yiyecek ve içeceklerin içerisinde alerjen madde kullanılması durumunda bunların belirtilmesi zorunlu hale getirildi. Ayrıca gıdanın bileşiminde etil alkol ve/veya domuz ürünlerinden elde edilen madde bulunması durumunda da aynı şekilde tüketiciler bilgilendirilecek. Bu bilgiler tüketicilerin kolayca görebileceği şekilde menüler, yazı tahtaları, broşür benzeri araçlar vasıtasıyla sunulacak.

 

‘GEÇ KALINMIŞ UYGULAMA’

Konu ile ilgili açıklama yapan Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, “İnsanlar ne yediğini bilme hakkına sahipler. İnsan sağlığı çok önemlidir. Bugün toplum sürekli hastaneye gidiyorsa bir sıkıntı var demektir. Hepimizin görevi Türk neslinin sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlamak için gayret sarf etmek olmalıdır. Müşteriler lokantanın yemeklerini yaparken ne kullanıyor, hangi eti kullanıyor veya içerisinde neler var, bunları bilmesi en doğal hakkı. Yapılması düşünülen yönetmelik değişikliği geç kalmış bir uygulama. Bir dönercide döner yiyen müşterimiz dönerin içerisinde farklı bir et kullanıyorsa veya pide ile lahmacunda farklı bir kıyma kullanıyorsa müşteri bunu bilsin eğer kabul ediyorsa yesin. Bizim sektörümüzle ilgili çoğu mekanlarda büyük fiyat farklılığı var. Bazı yerlerin 5 TL’ye sattığı yemek başka bir yerde 10 TL’ye satılıyor. Bu neden kaynaklanıyor? Yemeğin içerisinde ne olduğunu ve vatandaş ne yediğini bilmeli. Dönerin içinde sakatat veya tavuk eti var mı? Bununlar menülerde yazılsın, vatandaş bilsin eğer kabul ediyorsa yiyebilir. Kandırmaca ortadan kalksın ve insanlar kandırılmasın” diye belirtti.


SAMSUN ESNAFINA KEFİLİM


Samsun esnafına kefil olduğunu söyleyen Balcı, bilerek esnafın sakat at veya manda eti kullanmayacağını belirterek, “Samsun’un esnafı da, insanı da dürüsttür. At eti veya it eti kullanılmaz. Fakat manda eti, kelle, sakatat kullanılmaz demiyorum. Bunların hazır paketlenmişi şehre girmez de demiyorum. Esnaf bunları bilmeden de alabilir. Samsun esnafına kefiliz. Bilmeden alabilir fakat bilerek alan da varsa cezasını çekmeli” diye konuştu.

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER