Samsun'da Araştırma Merkezleri Kurulacak

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Adayı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, spesifik olarak kanser tedavisi, genetik ve biyoteknoloji alanlarında çalışacak araştırma merkezlerinin Samsun’da kurulacağını söyledi

Samsun'da Araştırma Merkezleri Kurulacak
Şahinoğlu günümüzde tıp bilimi ve teknolojide meydana gelen gelişmelerin, toplumları çok hızlı bir biçimde şekillendirdiğini belirterek, Türkiye’de ileri teknolojik araştırma ve geliştirme merkezlerinin kurulmasının milletin geleceği adına yaşamsal bir zorunluluk olduğunu vurguladı. Şair Özdemir Asaf’ın “Bir insan bir treni kaçırırsa başka bir tren gelir onu alır. Bir ulus bir treni kaçırırsa başka bir ulus gelir onu alır” sözüne vurgu yapan Ali Haydar Şahinoğlu, ileri teknoloji araştırmalarını yakından takip eden vizyon sahibi bilim insanları grubu ile çalıştığının altını çizerek, Türkiye’de bu merkezlerin sayısının artırılmasının önemini vurguladı. Tıp Fakültesi dekanlığı döneminde, deneyim sahibi ve disiplinler arası araştırma yapan bilim insanlarını istihdam etmeye gayret gösterdiğini, alanında çok başarılı doktorları uzak illerden Samsun’a davet ederek Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde göreve başlamasını sağlandığını söyleyen Şahinoğlu, bu gayretlerin meyvelerinin alınmaya başlandığını dile getirdi.

Şahinoğlu, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Tıp Fakültesi’nde görevli bilim insanlarının robotik uzuv geliştirilmesi, teknolojik tıbbi araçların ülkemiz şartlarında üretilmesi ile ilgili çok başarılı yerli ve milli projeler yürüttüklerini vurguladı. Necip Fazıl Kısakürek’in, “Sanma bu teker kalır tümsekte, ölsek de sevinin geri dönsek da, yarın elbet elbet bizimdir, gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir” dörtlüğünü hatırlatan Şahinoğlu, herkesin gönlünün rahat olması gerektiğini belirterek, “Tekerlek artık tümsekten çıkmıştır” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, devlet yöneticileri, bilim insanları ve halkın el ele vererek mutlu, sağlıklı ve başarılı bir geleceği inşa ettiklerini, bu önemli bilimsel gelişmeleri engellemeye hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER