Samsun'da 60 ton kaçak odun kesildi!..

Samsun Orman İşletme Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre, 2015 yılında Samsun ili sınırları içerisinde toplamda 359 m3 yapacak emval ve 60 ton kaçak odun kesildi

Samsun'da 60 ton kaçak odun kesildi!..

Samsun ili genelinde 2015 yılı boyunca kaçak olarak kesilen ağaç miktarının 60 ton olduğunu kaydeden Samsun Orman İşletme Müdürü Halil Oflu, Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulundu. Vatandaşların kaçak odun kesmeye ve tüketmeye pirim vermemesi gerektiğini kaydeden Oflu, “Samsun Orman İşletme Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında 2015 yılı itibariyle 97 ayrı usulsüz ağaç kesme suçu işlenmiştir. Bu suçun neticesinde de 359 m3 yapacak emval ve 60 ton kaçak odun kesilmiş ve tüketilmiştir. Bu durum sadece kaçak odun kesmek şeklinde nitelendirilemez. Bu durum aynı zaman da geleceğin de kesimi. Çünkü ormanlarımız bizim geleceğimizdir. Geleceği talan etmek hem büyük bir suç, hem de insanlık dışı bir eylemdir” dedi.

 

‘YAKALANAN RAKAM 181 TON’

Samsun Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında 2015 yılında toplamda 181 ton kaçak odunun da ayrıca yakalandığını belirten Oflu, “İşletmemize bağlı olan sınırlar içerisinde 2015 yılında 181 ton kaçak ve yakacak odun yakalandı. Bu yakalanan odunlarla birlikte, bu odunların nakliyesinde kullanılan 17 araç nakliye esnasında yakalanmıştır. Bu araçlara da Cumhuriyet savcılığı tarafından el koyulmuş, gerekli cezai işlem uygulanmıştır. Her ne kadar bu ağaçların kesilmemesi ve kaçak odun işi sonlanması gerekse de, bu işe meyil eden vatandaşlarımıza da yine de üzülüyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘YAKACAK HAKKINI ZATEN TEMİN EDİYORUZ’

Kaçak kesim ve odun konusunda mücadelelerinin devam ettiğini belirten Oflu, “Biz kaçak kesimlerle, nakliyeleriyle ve bu bilinçsiz talanla her geçen gün daha da mücadele edeceğiz. İnsanların özellikle kırsalda ve köylerde ısınmaları gerektiğini elbette biliyoruz ve bunun da farkındayız. Bu anlamda 30 tona yakın odunun yakılacak şekilde ihtiyaçlarını karşıladık. Ayrıca piyasa ihtiyacı da var tabii ki. Bunu da kanuni olarak belirlenen sınırlar çerçevesinde 788 ton olarak piyasaya arz ettik. Tüm bunlara rağmen, yüksek kesimlerde ekonomik koşullardan dolayı kaçak odun temini yoluna gidilebiliyor. Yakacak ihtiyacı konusunda bir husus daha belirtmek isterim. Köylülerin yakacak ihtiyaçlarını köylülerin işletme müdürlüğümüze baş vurmaları süreciyle karşılanır. Yalnız burada bir husus daha var. Yakacak ihtiyacı olarak başvuru neticesinde emin edilen yakacak odunların asla ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaması gerekmektedir. Bu durum da ayrıca yasa dışıdır” dedi.

 

‘CEZAİ YAPTIRIMINI HERKES DİKKATE ALSIN’

Kaçak kesim ve yakacak odun temini konusunda cezai yaptırımların sert olduğunu ve vatandaşların mutlaka bunu dikkate almaları gerektiğini vurgulayan Oflu, “Kaçak odun kesimi ve temininin ağır cezaları var. 6831 sayılı yasanın ormanlar muhafazası başlıklı bölümünde, yetişmiş veya yetiştirilmiş fidanları kesmek, sökmek, ekim sahalarını bozmak, yaş ağaçları boğmak, yaralamak, tepelerini veya dallarını kesmek veya koparmak veya ağaçlardan farklı kullanımlara yönelik malzemeler çıkartmak, dikili yaş kuru ağaçları kesmek, bunları köklerinden sökmek, kabuk veya çıra veya katran veya sakız çıkarmak, yatık veya devrik ağaçları kesmek, kök sökmek, kömür yapmak, yasaktır. Böyle bir suçu işleyen herkes mahkemeye sevk edilir” şeklinde konuştu.

 

‘KORUMA VE KOLLAMA FAALİYETLERİMİZ DEVAM EDİYOR’

Ormanların korunması ve kollanmasının önemini vurgulayan Oflu, “Koruma ve kollama faaliyetlerimiz kesintisiz sürmektedir. Her ihbarı anında değerlendiriyoruz. Biz bu konuda vatandaşlardan da yardım talep ediyoruz. Bizzat da telefonla da ihbar edebilirler. 177 numaraya ve tüm koruma ekiplerine orman işletme şeflerine işletme müdür ve müdür yardımcılarına direk kurumumuzun telefonundan ya da bizzat gelerek ihbarda bulunabilirler. Vatandaşlarımızın bu konuya duyarlı olmaları en büyük isteğimizdir” şeklinde kaydetti.

 

Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER