Samsun’da 2 günde 82 yangın

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, Samsun’da 2 gün içinde 82 yangın olayına müdahale ettiklerini söyledi. 

Samsun’da 2 günde 82 yangın

Son zamanlarda Samsun’da yaşanan yangın olaylarına dikkat çeken Rıza Zengin, il genelindeki anız ve orman yangınlarının arttığını söyledi.

Aşırı sıcakların ardından hasat döneminin gelmesiyle birlikte anız yangınlarının sıkça yaşandığını belirten Zengin, “Hasat sonrası ve fındıkçıların fındık toplamadan sonraki yaptıkları temizlik işlemleri sonucu yangınlar meydana geliyor. Uyarılarımıza rağmen tarlalarını vatandaşlarımız ateşe vererek yakıyor. Özellikle 7 ve 8 Ekim tarihinde kişilerin etkisiyle kuruyan arazilerin yakıldığını görüyoruz.

Özellikle çeltik tarlalarının da kontrollü şekilde yakıldığını görüyoruz. Dün bize saat 13.00 itibariyle ihbarlar gelmeye başladı ve bu ihbarlar akşam 18.00’e kadar da devam etti. Dün itibariyle Samsun genelinde anız ve orman yangını olmak şartıyla 48 olay meydana gelmiş. Bu olayları küçük çaplı olaylar olarak görmemek gerekir. Bunlar ciddi bir yoğunluğu meydana getirdi. Özellikle Tekkeköy ilçesinde ciddi arazi yangınlarına şahit olduk. Bafra, Çarşamba ve Havza ilçelerinde de bu tür yangınlar meydana geldi. Ekipler bu yangınlara ciddi şekilde müdahalelerini yaptı. Biz istirahatli personellerimizi bile seferber ettik. Akşam 20.30 gibi çalışmalarımız neticesinde tüm olaylar son buldu. Biz vatandaşlarımızdan bu anızları yakmamalarını rica ediyoruz. Anızın yakılmasının yasaklandığını biliyoruz. Ancak bunlar temizlik adına yakıldığında bazen istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınıyor. Dün sıkıntılı bir gündü. İhbarların kesilmediği bir gündü. Yoğun bir gün geçirdik ve hafta sonu toplamda 82 olaya müdahale ettik” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER