Samsun'a 3 örnek köy kurulacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın belediye başkanlarına 'örnek köy' çağrısının ardından Samsun'da da bu yönde çalışma yapılacak. Tek bir ticari işletmeye dönüştürülerek üretimi desteklenecek bu köyler, yönetim toplulaştırması yapılmış köyler olarak belirlenecek

Samsun'a 3 örnek köy kurulacak

Tarım Gıda ve Hayvancılık il müdürleriyle geçen hafta Ankara'da bir araya gelen Ahmet Eşref Fakıbaba, 81 ilde kurulacak 250 'örnek köy' için düğmeye bastı. Fakıababa bu konuda belediyelerle birlikte ortak çalışma yapılmasını ve arazi toplulaştırması yapılacak 3 köyün belirlenmesi için harekete geçilmesini istedi.

SAMSUN’DA DA KURULACAK
Bakan Fakıbaba'nın, kırsalın nasıl geliştirebileceklerine yönelik çalışmalarından 'örnek köy' projesi çıktı. Bunun için valilikler ve belediye başkanları ile çalışma yapılarak Samsun'da da 3 köy belirlenmesi için Tarım İl Müdürlüğü çalışma yapmaya başladı. Bunun için özellikle Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bu köylerin bulunduğu ilçelerde de belediye başkanlarında örnek köyün içme suyu, kanalizasyon ve yol sorunlarının çözümü için destek istenecek. Daha sonra da arazi toplulaştırılması yapılmış 3 tane köy belirlenerek, yönetimin de toplulaştırılması sağlanacak. Böylece bu köylerin tarımda tek bir işletme gibi çalışmaları sağlanacak.
ZİRAAT MÜHENDİSİ VE VETERİNER VERİLECEK
Tarım Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı ise örnek köy haline getirilen yerlerde toplu yönetimi sağlayan işletmelere uzman ve teknik destek verecek. Bu kapsamda bu köylerin ziraat mühendisi, veteriner ihtiyaçları bakanlık tarafından sağlanacak. Örnek köy kurulması ile ilgili çalışmaların detaylarının bakanlık tarafından bir iki ay içerisinde tamamlanması bekleniyor.
Gülsüm ATİK 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2017, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER