Samsun'a 28 milyon TL'lik teşvikli yatırım

Samsun'da ağustos ayında Ekonomi Bakanlığı'ndan teşvik belgesi alan yatırımcılar belli oldu. Buna göre Samsun’da teşvik desteğiyle 5 imalat tesisi, bir de özel okul yatırımı yapılacak. Toplam yatırım tutarı ise 28 milyon 15 bin TL

Samsun'a 28 milyon TL'lik teşvikli yatırım

Ekonomi Bakanlığı'ndan teşvik belgesi almaya hak kazanan yatırımcılar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre ağustos ayında Samsun'a toplam 28 milyon 15 bin TL tutarındaki yatırım için 7 yatırımcı teşvik belgesi aldı. Yatırımların 5'i imalat, 1'i hizmet sektöründe yapılacak. Yakakent Belediyesi de belediye hizmetleri için devlet desteğinden yararlanacak.

TEKDAD ÜRÜN ÇEŞİTLENDİRECEK

Ağustos ayında teşvik belgesi almaya hak kazanan Tekdad Tarım Ürünleri Gıda İnş. Ltd. Şti simalat sektöründe yapacağı tevsi ve ürün çeşitlendirme yatırımı için devlet desetği alacak. 1 milyon 300 bin TL tutarındaki yatırımıyla 8 kişiyi istihdam garantisi veren şirket, helva lokum üretimi için yapacağı yatırımda devletten KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, 5 yıllık Sigorta primi işveren hissesi desteği ile faiz desteğinden yararlanacak.

İŞ GİYSİLERİ ÜRETECEK

Zarhal Tekstil İnşaat ve Ticaret ise imalat sektöründe dokuma ve giyim üzerine komple yeni yatırımda bulunmak üzere teşvik belgesi aldı. İş giysileri üretecek olan tesiste, 1 milyon TL'lik yatırım yapılacak. Şirket 10 kişiyi istihdam etme sözü karşılığında KDV istisnasından yararlanacak.

ENDÜSTRİYEL MUTFAK İÇİN TEŞVİK

Bülent Özdere Öz Gözde Endüstriyel Mutfak Sanayi de imalat sektöründe endüstriyel mutfak ekipmanları üretecek tesisi için, komple yeni yatırım tahahüdünde bulundu. 5 yıl boyunca Sigorta pirimi işveren desteğinin yanı sıra, faiz desetği, vergi indirimi yüzde 60 ve YKO yüzde 25 ile KDV istisnasından yararlanacak olan şirket, 2 milyon TL'lik yatırımında 15 kişi istihdam edecek.

AKS ENERJİ DE TEŞVİK ALDI

Samsun'da ağustos ayında teşvik belgesi alan AKS Enerji ise tevsi nakil yatırımı için 5 yıllık sigorta prim işveren hissesi desteğinden, yüzde 25 YKO, yüzde 60 vergi indirimi ve faiz desteğinden yararlanacak. Sac kesme imalatı yapılacak olan tesis için 4 milyon 300 bin TL yatırım sözü veren şirket, 5 kişiyi istihdam edecek.

RÖMORK İMALATI İÇİN FABRİKA KURACAK

Samsun'da imalat sektöründe teşvik belgesi alan diğer bir firma ise Dilaver Kocatepe oldu. Komple yeni yatırım sözü verenf irma KDV istisnası başta olmak üzere yüzde 70'lik vergi indirimi, yüzde 30 YKO, 6 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği ile faizk desteğinden yararlanacak. Firma kuracağı imalat tesisinde römork ve yem kırma makinesi üretecek. 9 milyon 250 bin TL tutarındaki yatırım için 35 kişi istihdam edilecek.

ÇARŞAMBA’YA YENİ ÖZEL OKUL

Samsun'da Tozra Ltd. Şti de okul yatırımı için ağustos ayında teşvik belgesi aldı, KDV istisnası, yüzde 80 vergi indirimi, YKO yüzde 40, 7 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği ve faiz desetği alan şirket Çraşamba'da 50 kişinin istihdam edileceği okulm öncesi eğitil, ilkokul ve ortaokul kuracak. Bu yatırımın toplam bedeli ise 9 milyon TL.

Öte yandan Yakakent Belediyesi de altyapıda gerçekleştireceği yatırımlar için bakanlıktan KDV istisnası desteği aldı. Belediyenin teşvikli toplam yatırımı ise 910 bin TL.

Gülsüm ATİK 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER