Samsun yüzünü  'güneş'e döndü!

Samsun'da güneş enerjisinden elektrik üretiminin yapılacağı santral projeleri atağa geçti. Samsun'da halen 3 güneş santrali elektrik üretiyor, 5 yeni güneş santraline daha izin verilirken, 25 santral projesi ise inşaat için onay bekliyor

Samsun yüzünü  'güneş'e döndü!

Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisi de enerji. Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimde gözle görülür bir artış meydana gelirken, Samsun'da da son 2 yılda güneş enerjisi santrallerine ilgi katlanarak arttı. Halen 3 güneş enerjisi santralinin devrede olduğu ve elektrik ürettiği Samsun'da, geçen 6 ay içinde toplam 5 güneş enerjisi santralinin yapımına ilişkin proje, Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçti, 25 projenin daha meclis gündemine gelmesi bekleniyor.
TOPLAM ÜRETİM 11 BİN 389 GW
EPDK verilerine göre Samsun'un elektrik santrali kurulu gücü halen 3 bin 294 MW. Toplam 16 adet elektrik enerji santrali bulunan Samsun'daki elektrik santralleri yıllık yaklaşık 11 bin 389 GW elektrik üretimi yapıyor. Türkiye'de son yıllarda artış gösteren güneş enerjisi santrallerinin kurulumlarına yönelik projeler Samsun'da da katlanarak artıyor. Samsun'da halen Ütopya Enerji Urla Güneş Enerji Santrali ile Tekkeköy'de Resman Cam Güneş Enerjisi Santrali’nin yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl Atakum'da kurulan SAMULAŞ Güneş Enerjisi Santrali eletrik üretiyor.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELEKTRİK ÜRETİYOR
Samsun'da güneş enerjisi ile elektrik üretimini destekleyen kurumların başında ise Büyükşehir Belediyesi geliyor. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ‘Yenilenebilir Mali Destek Programı’ kapsamında destek oluşturulan proje kapsamında geçen yıl, Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş. Depo binasına çatısına, 1.000 Adet 250 Wp’lık güçte Güneş Panelleri ve 8 Adet 30 kVa’lık eviricileri yerleştirdi. Sistemin yılda yaklaşık 300.000 kW/h elektrik enerjisi üretmesi hedefleniyor.
5 SANTRALE ONAY, 25 PROJE BEKLEMEDE
Son iki yılda Samsun'da güneş enerjisi santrali yapımı için Büyükşehir Belediyesi'ne 25'in üzerinde proje sunulduğu belirlendi. Bu projelerden şimdiye kadar 5'ine Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onay verildi. İnşaat onayı verilen güneş enerjisi santrallerinin 3'ü Kavak ilçesine, 1'i Vezirköprü ilçesine, 1'i de Atakum ilçesine yapılacak. Geri kalan projelerin de önümüzdeki aylarda Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunulacağı belirtiliyor.
SAMSUN GÜNEŞTEN YARARLANMALI
Güneş enerjisi santrallerine ilginin arttığı Samsun'un 'güneş enerjisi potansiyeli ise ne durumda diye bakıldığında ise ortaya konulan sonuçlar da oldukça olumlu. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın hazırladığı 'Samsun'un güneş enerjisi'  raporuna göre; Orta Karadeniz bölgesinde 41° 17'34.02'' kuzey enlemi ve 36° 19' 52.61'' doğu boylamı üzerinde bulunan ve 44 metrelik bir rakıma sahip bulunan Samsun'da, yılın en güneşli döneminin Temmuz ayında 645 W/m2 olduğu belirtiliyor. Samsun’da Aralık ayında metrekare’ye günde ortalama 1390 WattSaat enerji düşerken, Temmuz ayında Samsun'a günlük ortalama 5800 Wsaat/m2 lik bir enerji düşüyor.  Samsun'a yıllık toplam düşen enerji ise metrekarede 1300 KWsaat’ten fazla. Bu değer, 32° kaldırılmış bir düzlemde 1450 KWsaati geçiyor. Bu da, ortalama yüzde 18 verimli güneş panelleri ile 260 KWsaat’ten fazla bir elektrik enerjisi üretimine denk geliyor.
Gülsüm ATİK 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER