Samsun ve deprem riski!

Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunan, 7.2 ve daha büyük şiddette deprem olasılığı yüksek olan Samsun, Türkiye'nin en riskli deprem bölgeleri arasında

Samsun ve deprem riski!

Kuzey Anadolu Fay Hattı, Samsun merkezine 55 kilometre mesafede güneyde bulunuyor. Sınıflandırmaya göre, Ladik, Havza ve Vezirköprü ilçeleri birinci derece, kent merkezi ikinci derece, Alaçam, Bafra, Terme, Çarşamba ovaları ise üçüncü derece deprem bölgeleri olarak gösteriliyor. 26 Kasım 1943 yılında Ladik merkezli 7.2 şiddetindeki deprem Samsun ve çevresine büyük zarar verdi Bu deprem baz alınarak yapılan çalışmada fay hattı, Samsun ve çevresi için en önemli kırık hatlarından biri olarak gösteriliyor. Yapılan uluslararası deprem risk analizlerinde de bu hat üzerinde olabilecek 7.2 ve daha büyük magnitüdlü (yer kabuğu sismik hareketi) depremlerin oluşma olasılığının yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

İLK KAYITLAR 1919’A AİT

Samsun'da depremlerle ilgili ulaşılabilen ilk bilgiler 1919 yılında ait.23 Ağustos 1919'da meydana gelen depremde 5 dakika arayla iki büyük sarsıntı olduğu, herhangi bir hasar meydana gelmediği belirtiliyor.

1939’DAKİ DEPREMDE 21 KİŞİ ÖLDÜ

Yine arşivlerdeki gazete haberlerine göre Samsun daha büyük bir depremle 1939 Aralık ayında karşılaştı. Gece yarısı sabaha karşı saat 2.00'de meydana geldiği belirtilen depremde, Samsunluların sokaklarda sabahladıkları kayıtlarda bulunuyor. Bu depremde Hacı Hatun ve Pazar Camisi'nin şerefeleri ile 5 evin yıkıldığı, Çarşamba'da ise hükümet konağı ile 25 evin yakıldığı yer alıyor. Bu depremde Samsun'da 1, Çarşamba'da ise 20 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı yer alıyor.

LADİK DEPREMİ UNUTULMADI

Samsun'da meydana gelen depremlerin en büyüğü ise 26 Aralık 1943'te Ladik ve Kastamonu'nun Tosya ilçeleri arasındaki geniş bölgeyi etkiledi. Bölgedeki deprem etkinliği 20 yıl boyunca daha düşük şiddette fakat yıkıcı birkaç depremle daha sürdü. Richter ölçeğine göre 7.2 şiddetindeki deprem geniş bir alanı etkilemiş ve doğuda Taşova’dan, batıda Ilgaz’a kadar uzanan kasaba ve köylerde hissedildi. Bölgede büyük hasara ve can kaybına yol açan depremde 2 bin 824 kişi yaşamını kaybederken, 5 bin kişi yaralandı ve konutların yüzde 75’ini oluşturan 40 bin bina yıkıldı. Bu depremde Samsun merkezdeki tarihi saat kulesi de yıkılmıştı. Bölgede 15 Temmuz 1975'te de Richter ölçeğine göre 4.6 magnitüdünde başka bir deprem daha oldu.

SON İKİ YILDA 11 SARSINTI KAYDEDİLDİ

Boğaziçi Kandilli Rasathanesi’nin 2016 ve 2017 yılı 31 Mart tarihli kayıtlarına göre Samsun’da son iki yılda büyüklüğü 5’den az olmak üzere 11 sarsıntı meydana geldi. 2016’da Havza, Bafra, Ayvacık, Bafra açıklarındaki 5 deprem içerisinde en büyüğü Richter ölçeğine göre 3.2 şiddetinde Vezirköprü’de meydana gelen sarsıntı oldu. 2017 yılında ise Asarcık, Ladik, Vezirköprü, Kavak, Çarşamba, Bafra’da yine Richter ölçeğine göre az ve orta şiddette depremler kaydedildi. 2017’de bu depremlerin en şiddetlisi 3.4 şiddetindeki Porsuk Çarşamba merkezli deprem oldu.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER