Samsun Ürünleri Neden Yok?

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın bu yıl ki Ramazan yardım paketlerinde kentteki yerel firmalara teklif götürmemesi ve Alman menşeli gıda ürünlerinin yardım kolilerinde yer alması, oda meclisinde tepkilere neden oldu

Samsun Ürünleri Neden Yok?

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, haziran ayı toplantısı oda binasında gerçekleştirildi. Toplantıya Ramazan ayında bu yıl STSO tarafından 8'nci kez ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan yardım kolilerinde, Samsun dışındaki şehirlerden ve Alman firmasından temin edilen gıda ürünlerinin yer almasına yönelik, gıda toptancılarından gelen tepkiler damgasını vurdu.

NEDEN 12 FİRMAYA TEKLİF GÖNDERDİNİZ?

Samsun'daki gıda ve içecek toptancılarını temsilen söz alan 13. meslek Grubu Başkanı ve Demirhan Bakliyat sahibi Gökhan Demirhan, geçmişte düzenlenen 'Samsun'da Var Samsun İçin Al' kampanyasını hatırlatarak, bu kampanyanın meyvelerinin o dönemde alındığını, bu çalışmadan dolayı Başkan Salih Zeki Murzioğlu'na teşekkür ettiklerini söyledi. Ancak bu yıl 8'incisi düzenlenen yardım kolilerinin tedariğinde ve içeriğinde görmek istemedikleri bir manzarayla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Demirhan, "Bu yılki paketlerde odamızın üye sayısının yüzde 10'undan fazlasını barındıran gıda sektöründen yalnızca bir markamız ve yalnızca bir ürünümüz, yardım kolilerinde yer almaya layık görülmüştür. Tahmini 700 hatta daha üzerinde üyesi olduğunu düşündüğümüz gıda sektöründen yalnızca 12 firmaya teklif mektubu gönderilmiştir. Daha da acısı bu firmaların 5 tanesi ulusal ya da uluslararası sermayelerdir, sadece 7 tanesi bizim Samsunumuzun esnafıdır. Ne yazık ki en acı tablodur ki, biz bu katma değeri Samsun'da tutmaya çalışırken, gıda ürünlerimizi daha da dışarı giderek Alman menşeli bir firmaya verdik. Bu durumun sorumlularını 13. meslek grubu üyelerim ve şahsım adına kınıyorum" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER