Samsun Üniversitesi için gözler Erdoğan'da

YÖK tarafından yeni kurulan Samsun Üniversitesi'ne rektör ataması için değerlendirmeler sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni rektörü temmuz ayı içerisinde atayacağı öğrenildi

Samsun Üniversitesi  için gözler Erdoğan'da

Samsun Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu 16 üniversiteye yapılacak rektör atamaları için 27 aday başvuruda bulunurken, yeni rektörün bu ay içerisinde belli olacağı öğrenildi.

YENİ KABİNENİN ARDINDAN ATANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Temmuz'da bakanlarını açıklamasının ardından, yeni kurulacak ofislerin de çalışmalarına başlamasıyla birlikte yeni üniversitelerin rektörlerinin atamamalarının da yapılacağı öğrenildi. Samsun Üniversitesi rektörlüğü için şimdiye kadar YÖK’e OMÜ başta olmak üzere farklı üniversitelerden de 27 aday başvuruda bulunduğu belirtildi.

YÖK ADAYLARI ÜÇE İNDİRECEK

YÖK'ün yapılan başvurular üzerindeki değerlendirmelerinin ardından seçeceği üç adayı belirleyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a önerecek. Erdoğan bu adaylar arasından bir değerlendirme yaparak, 16 yeni üniversitenin kurucu rektörlerini belirleyecek.

KİMLER BAŞVURUDA BULUNDU?

Samsun Üniversitesi'nde rektör aday adaylığı için başvuruda bulunan Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, Gümüşhane Üniversitesi rektör yardımcılığı görevinde bulunmuştu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi olan Bünyamin Kocaoğlu, yeni dönemde yönetim kurulu kararıyla görev süresi uzatılmadığı için OMÜ'deki görevine geri dönmüştü. Kocaoğlu'nun Samsun Üniversitesi'nin rektörlüğü için en güçlü adaylardan birisi olduğu belirtiliyor.

İLAHİYATÇI AYDIN DA ADAY

OMÜ İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Mahmut Aydın da, eski Rektör Hüseyin Akan döneminde rektör yardımcılığı görevi yapmış, Sait Bilgiç'in rektör seçilmesinin ardından İlahiyat Fakültesi'ndeki görevine geri dönmüştü. Mahmut Aydın, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OMÜ'de oluşturulan FETÖ Soruşturma Komisyonu’nun da başındaki isimdi.

NECDET ÇAMAŞ DA ADAY OLDU

OMÜ Ziraat Fakültesi'nden Prof. Dr. Necdet Çamaş ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Uzay Bilimleri Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Çamaş, 2014 yerel seçimlerinde MHP’den Atakum Belediye Başkan adayı gösterilmişti. OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Necati Menek ise Kavak Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak görev yapıyor.

FAKÜLTE ONUN SAYESİNDE KURULDU

Samsun Üniversitesi Rektörlüğü için adaylık başvurusunda bulunan isimler arasında yer alan Prof. Dr. Ferşat Kolbakır ise, uluslararası dergilerde yayınlanan kardiyoloji alanındaki çok sayıda makalesinin yanı sıra 20'ye yakın ulusal projede etkin olarak görev aldı. OMÜ Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı'nın yanı sıra havacılığa olan ilgisiyle tanınıyor. Ferşat Kolbakır, OMÜ'den alınarak Samsun Üniversitesi'ne bağlanan Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun yanı sıra Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Teknikleri Uygulama Araştırma Merkezi ve UZAYTEM Genel Havacılık İşletmesi'nin kuruluşunu gerçekleştirmişti. Sivil Havacılık Yüksek Okulu Müdürlüğü ve UZAYTEM Müdürlüğünü halen sürdüren Kolbakır aynı zamanda pilot olarak çok sayıda uçuş gerçekleştirmiş bir akademisyen.

İŞTE DİĞER ADAYLAR

YÖK'e Samsun Üniversitesi rektörlüğü için başvuruda bulundukları öğreniler diğer adaylardan bazıları; Haydar Şahinoğlu, Aydın Mısırlıoğlu (İTÜ Havacılık Fakültesi Dekanı), Bahtiyar Öztürk (OMÜ Fen Bilimleri Müdürü),Birol Elevli (OMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı), Hüsnü Demirsoy (Ziraat Fakültesi Dekanı), Yılmaz Can (OMÜ İlahiyat Fakültesi), Bekir Parlak (Bursa Uludağ Üniversitesi), Mahir Kadakal (Gümüşhane Üniversitesi), Hüseyin Çelik (OMÜ Ziraat Fakültesi), Mehmet Kuran (OMÜ Rektör Yardımcısı)

YÖK’ÜN BELİRLEDİĞİ ŞARTLAR

YÖK'ün 27 aday arasından belirleyeceği 3 ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bayramdan sonra sunacağı öğrenilirken, Samsun Üniversitesi rektörü olabilmek için adaylardan aranan şartlar, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış olmak, Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre, devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir hali bulunmamak, rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olmak şartları aranıyor.

YENİ KURULACAK FAKÜLTELER

Kentin ikinci devlet üniversitesi olan Samsun Üniversitesi'nde ayrıca Mühendislik Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi yer alacak. Samsun Üniversitesi bünyesinde ayrıca Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlı iken değiştirilerek rektörlüğe bağlanan Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Kavak Meslek Yüksekokulları ile yeni kurulacak Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden oluşacak.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER