Samsun'un yanıbaşına yapılıyor

Japon-Fransız ortaklığında yapılacak olan proje Sinop Nükleer Santrali Samsun'un yanıbaşında Sinop'ta yer alan İnceburun noktasında kurulacak.

Samsun'un yanıbaşına yapılıyor

İnşa edilecek olan nükleer santral, Samsun'a komşu Sinop'ta kurulacak.

Türkiye'nin en kuzeyinde kurulacak

Türkiye'nin en kuzeyinde İnceburun'a kurulacak olan Japon-Fransız ortaklığında yapılacak  Sinop Nükleer Güç Santrali için ÇED başvuru yapılmıştı. Ve bu proje içinde ilk tanıtım dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na da sunuldu.

Bakanlık projeyi inceleyecek. Dosyaya uygunluk kararının verilmesinin ardından ÇED için bakanlık değerlendirme kurulu kuracak.  Sonrasında halkın görüşleri alınacak.  ÇED raporu içinde yatırımcıya özel bir format hazırlanacak. Bakanlığın olumlu karar vermesinin ardından süreçteki ilk aşama tamamlanacak.  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından saha lisansı ve sonrasında inşaat lisansı verilmesinin ardından Sinop Nükleeri projesi hayata geçecek.Sinop nükleer santralinin ilk ünitesinin 2023 yılında, ikinci ünitenin 2024 yılında, üçüncü ünitenin 2027, dördüncü ünitenin 2028 yılında işletmeye alınması hedefleniyor.

Türkiye'yi uçuracak  proje olarak yorumlanıyor.Sinop Nükleer Santral Projesi: Yaklaşık maliyeti 20 milyar dolar, reaktör tipi ATMEA-1, ünite sayısı 4 ünite (1120 MW 4), kurulu güç 4480 MW, işletme ömrü 60 yıl. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER